09396961895 مشاوره آموزشی رایگان

09396961895 مشاوره آموزشی رایگان

نکات طلایی رایتینگ تسک 1 آیلتس

    4.2 از 4 رای

رایتینگ تسک 1 آیلتس

آشنایی با تست تمرین نوشتن 1 در آزمون آیلتس (Writing practice test 1 - IELTS Training) و نکات لازم و ضروری آن

همانطور که میدانید writing یکی از قسمت های آزمون آیلتس است که Task 1 بخش اول آن محسوب میشود. در ادامه توضیحات کاملی درباره نحوه‌ی پاسخ دهی به سوالات این بخش و نکات لازم و ضروری برای نوشتن یک متن خوب و قابل قبول را برایتان شرح می دهیم.

 • درست است که هر دو آزمون جنرال و آکادمیک آیلتس این تست را خواهند داشت ولی شامل تفاوتهایی نیز میشوند: در آزمون جنرال باید نامه ای به صورت رسمی یا غیر رسمی به شخصی بنویسید و در آن مسئله یا مشکلی را شرح دهید و درآزمون آکادمیک باید در مورد جدول یا نموداری که به شما داده میشود، توضیح دهید.
 • در writing task 1 شما باید درباره اطلاعات نمایش داده شده که به صورت تصویر هستند، حداقل در 150 کلمه توصیف جامع و کاملی از آن ارائه دهید یا نامه ای بنویسید. توجه کنید متنی که مینویسید کمتراز 150 کلمه نباشد، بهتر است از حداقل 170 کلمه برای نگارش مقاله یا نامه تان استفاده کنید. بیش از 300 کلمه نیز ننویسید چرا که قاعدتا وقت شما را برای پاسخ دهی به سایر بخش های آزمون خواهد گرفت.
 • برای این قسمت از آزمون نوشتاری تان بیشتر از 20 دقیقه وقت نگذارید، فراموش نکنید task 1 تنها یک سوم از نمره نهایی رایتینگ شما را تشکیل میدهد و نباید بیشتر از این برای آن وقت بگذارید.
 • برای نوشتن یک مقاله خوب در آزمون آکادمیک آیلتس بهتر است به روش زیر عمل کنید:

ابتدا یک یا دو جمله برای معرفی متن خود و بیان موضوع بنویسید، توجه کنید که باید کلیات را بنویسید. در قسمت بعدی شروع به نوشتن جزئیات کنید. بایستی اطلاعات موجود در گراف را طبقه بندی و سازماندهی کنید. تفاوت ها و شباهت ها را شناسایی و حتما به تاریخ ها و زمان ها اشاره کنید. در انتهای متن هم نتیجه گیری کنید و آن را به صورت خلاصه در چند جمله بیان کنید. متن شما باید شامل مقدمه (introduction)، بدنه (body) و جمع بندی (overview) باشد.

 • بهتر است قبل از شرکت در این آزمون انواع 6 تصویری را که ممکن است با آن روبرو شوید بشناسید و با آنها کار کنید. شش دسته کلی برای منابع اطلاعاتی و سوالات مطرح شده در این آزمون وجود دارند که شامل موارد زیر میشوند:
 1. نمودار میله ای Bar Chart‌: اطلاعات این نمودار با استفاده از چند میله نمایش داده می شوند.

 2. نمودار خطی Line Graph‌: نموداری است که در آن یک یا چند خط روند تغییرات یک یا چند متغیر را نشان می دهند.

 3. نمودار دایره ای Pie Chart‌: در این نوع نمودار اطلاعات با استفاده از یک دایره که به بخش های مختلف تقسیم شده نشان داده می شوند.

 4. جدول Table‌: هر سطر یا یک ستون از هر جدول متغیر های متفاوتی را نشان میدهد.

 5. تصاویر فرآیندی Process‌: شامل تصاویری از یک فرآیند هستند که از یک نقطه شروع میشوند و و در نقطه دیگر به پایان میرسند یا فرآیندهایی که یک چرخه را به نمایش میگذرند.

 6. تصاویر مقایسه ای Comparison‌:  دو یا چند تصویر مشابه و متفاوت هستند که باید باهم مقایسه شوند.

گاهی اوقات نیز ترکیبی از دو یا چند نمودار و تصویر خواهید داشت و باید به تشریح اطلاعات همه آنها و ارتباط تصاویر بپردازید.

 • برای نوشتن یک نامه خوب در آزمون جنرال آیلتس موارد زیر را در نظر داشته باشید:

اول از همه لحن نامه را شناسایی کنید: رسمی (formalبرای کسی که تا به حال ندیده اید، نیمه رسمی (semi formal) برای کسی که میشناسید اما دوست و اعضای خانواده نیست و غیر رسمی یا دوستانه (informal) برای دوست نزدیک و اعضای خانواده. اگر از لحن آن مطمئن نیستید ترجیحا نوع رسمی و فرمال را انتخاب کنید.

نامه شما باید شامل این قسمتها باشد تا کامل و جامع به نظر بیاید: سلام یا Greeting، شروع نامه یا Opening of letter که باید در آن هدف از نوشتن نامه تان را عنوان کنید، پایان نامه یا Closing of letter که نشان میدهد رایتینگ شما به پایان رسیده است و بدون آن نامه شما نیمه کاره رها میشود.

مقاله مرتبط:  آیلتس چیست؟

هدف از نوشتن نامه میتواند موارد متعدی از جمله درخواست اطلاعات ((ask for information، دادن اطلاعات (respond to a request for information)، شکایت کردن ((to make a complaint و عذرخواهی یا تشکر کردن از کسی ((to make an apology or thank someone باشد. پس از اینکه سوال را با دقت خواندید لحن و هدف نامه را مشخص کنید و با استفاده از ایده های خود به سرعت شروع به نوشتن آن کنید.

فراموش نکنید در انتها دوباره آنرا بخوانید و تصحیح نمایید.

 • لازم است بدانید معیارهای ارزیابی و نمره دهی این آزمون به شرح زیر است که هرکدام 25% نمره نهایی شما را تشکیل میدهند:
 1. Task Achievement: منظور سنجش توانایی در فهم دقیق اطلاعات ارائه شده و موارد خواسته شده و در نهایت پاسخ دادن به تمامی این موارد، طبقه بندی، دسته بندی و جمع بندی آنهاست.

 2. Coherence and Cohesion: یعنی بررسی ساختار مناسب و استاندارد در مقاله، پارگرافهای متعدد و مناسب برای دسته بندی مطالب و نکات مطرح شده می باشد.

 3. Lexical Resource: منظور سنجش استفاده درست و بجا از دایره لغات مرتبط ومناسب با موضوع است.

 4. Grammatical Range and Accuracy: یعنی بررسی مهارت های گرامری متنوع و صحیح استفاده شده در مقاله.

 • سعی کنید تا میتوانید از لغات و ساختارهای گرامری متنوع و فرمال استفاده کنید. جملات با ساختار پیچیده تر شانس شما را برای گرفتن نمره 6 و بالاتر از آن بیشتر میکند.
 • لیستی از کلمات مفید و کاربردی تهیه کنید تا از تکرار بیش از حد یک لغت یا استفاده بیش از حد جملات ساده بپرهیزید. برای گرفتن نمره بهتر باید از دایره لغات وسیعی بهره ببرید.
 • با کمی جست و جو در اینترنت نمونه های سوالات زیادی از writing task 1 پیدا خواهید کرد، آنها را ببینید و به آنها پاسخ دهید. با تمرین کردن می توانید تسلط بیشتری روی نحوه پاسخ دهی به این آزمون پیدا کنید و شانس موفقیت شما بیشتر خواهد شد.
 • حتی اگر زبان انگلیسی تان خوب است برای اینکه بتوانید فاکتورهای آیلتس را در ریدینگ رعایت کنید به کمک یک متخصص احتیاج دارید تا با مفاهیم اصلی رایتینگ آشنا شوید و با تمرین در آن به سرعت و تبحر برسید.
 • اگر با اصول نگارش رایتینگ آشنایی دارید در هر صورت رایتینگ های شما را باید استاد اصلاح کند. ممکن است مهارت بالایی در نوشتن داشته باشید ولی رایتینگ شما معمولا دارای ایراداتی است که باید توسط استاد غلط‌گیری شود و بر اساس فاکتورهای مورد نظر مصححین آیلتس (تعداد لغات، گرامر، انسجام موضوع و پوشش سوالات) ارزیابی شود و با توجه به این موارد نمره بخش رایتینگ شما تخمین زده می‌شود که عموما با توصیه‌هایی برای بهبود آن توسط مصحح همراه است.

یک نمونه از رایتینگ تسک 1 را همراه پاسخ واقعی مشاهده میکنید:

You should spend about 20 minutes on this task.

The graph below shows the changes in maximum number of Asian elephants between 1994 and 2007. Summarise the information by selecting and reporting the main features, and make comparisons where relevant.

Write at least 150 words.

نمودار رایتینگ تسک 1

Model answer:

The graph shows the estimated maximum population of elephants in a range of Asian countries in both 1997 and 2004.Overall, it can be seen that in most of the countries included in the graph, the population fell.

This was most noticeable in Malaysia and Thailand, where the number of elephants was thought to be less than half the figure in 1997. In the former, the number of elephants dropped as low as 1000. India remained the country with by far the largest elephant population, but experienced a dramatic fall in numbers so that in 2004 there may have been as few as 7500. Despite its size, China had a very small population of at most 500 elephants by 2004.

Although the trend was downwards overall, elephant populations were thought to have remained stable in Laos and Vietnam at approximately 1200. The only country where elephants showed
signs of recovering was Cambodia, where numbers may have risen by up to 200.

https://www.ielts-exam.net/academic_writing_samples_task_1/689source: 


نویسنده: امید خلیل پور