09396961895 مشاوره آموزشی رایگان

09396961895 مشاوره آموزشی رایگان

آمادگی آزمون PTE در کوتاه‌ترین زمان

    4.5 از 4 رای

آمادگی آزمون pte در کمترین زمان

آمادگی آزمون PTE

Pearson Test of English یا همان PTE آزمونی برای سنجش زبان انگلیسی است که روز به روز از محبوبیت و اعتبار بیشتری برخوردار می‌شود. این آزمون برای اهدافی همچون مهاجرت و ادامه تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان (بخصوص کشور استرالیا) برگزار می‌شود و در حال حاضر در بسیاری از دانشگاه‌های دنیا قابل قبول است.

نقطه شروع برای دستیابی به نمره بهتر، درک بهتر سطح فعلی زبان انگلیسی شماست. شما می‌توانید با استفاده از تست از میزان توانمندی‌ها (گرامر، املا، واژگان، تلفظ) و مهارت‌های خود (صحبت کردن، نوشتن، خواندن و شنیدن) آگاه شوید. به یاد داشته باشید امتیاز کلی شما بر اساس عملکرد شما در تمام توانمندی‌ها و مهارت‌ها ارزیابی می‌شود، بنابراین باید در قسمت‌هایی که نیاز به مطالعه بیشتری برای بهبود دارید، برنامه‌ریزی کنید تا بتوانید مهارت‌‌های خود را برای آمادگی آزمون PTE تا سطح مطلوب افزایش دهید.

فرمت آزمون را بشناسید

برای آمادگی آزمون PTE اطمینان حاصل کنید ساختار آزمون PTE چگونه است. درک فرمت آزمون و انواع سوالات برای دستیابی به نتیجه بهتر ضروری است. قسمت‌های مختلف آزمون به این صورت است:‌

 1. صحبت کردن و نوشتن | 2. شنیدن | 3. خواندن.

پاسخ سوالات زیر را بیابید تا کاملا با نوع آزمون آشنا شوید:

طول و زمان:‌ هر بخش از آزمون PTE چقدر زمان دارد؟ هر سوال چقدر زمان دارد؟

تعداد: چند قسمت در آزمون وجود دارد و هر قسمت شامل چند سوال است؟

طرح بندی: هر سوال چگونه بر روی صفحه نمایش ارائه میشود؟

دستورالعمل: برای هر نوع سوال چه کاری باید انجام دهیم؟ پاسخ سوالات چگونه باید ثبت شوند؟

انواع سوالات: نوع سوالات چگونه است؟ چه مهارت‌هایی در هر سوال ارزیابی می‌شود؟

مقاله مرتبط:  راهنمای ساختار آزمون PTE

نحوه نمره دهی آزمون را بدانید

همه سوالات در آزمون PTE کاملا به صورت کامپیوتری تصحیح می شوند. نمرات برخی سوالات صرفا بنابر درست یا غلط بودن پاسخ آن داده می‌‌شود. در حالی که بعضی سوالات از سه جنبه درستی، جنبه‌های نگارشی سوال و کیفیت و مهارت‌های پاسخ‌دهی بررسی می‌شوند.

جنبه‌های نگارشی اشاره به این دارد که مثلا آیا بیش از حد از یک کلمه در پاسخ‌دهی به برخی سوالات استفاده کرده‌اید یا از کلمات و واژگان هم معنی نیز بهره برده‌اید؟

مهارت‌های پاسخ‌دهی به این اشاره دارد که آیا در مکالمه روان و سلیس صحبت می‌کنید و تلفظ صحیحی دارید یا نه. نمرات در سنجش توانایی‌ها بر اساس عملکرد آن دسته از سوالاتی که این مهارت‌ها را به طور خاص ارزیابی می‌کنند، داده می‌شود. سوالاتی که به صورت یکپارچه و ارتباط مهارت‌ها طراحی شده‌اند، مثل:‌ سوالاتی برای خواندن و نوشتن باهم یا سوالاتی برای گوش دادن و صحبت کردن توأم.

کارنامه شما از قسمت های زیر تشکیل شده است:

 1. اطلاعات شخصی و عکس
 2. نمره کلی شما از امتحان
 3. تجزیه و تحلیل دقیق عملکردتان

راهنمای آمادگی آزمون pte

گزارش نمره شما در این امتحان شامل نمره کلی، نمره مهارت‌های ارتباطی و نمره توانمندی‌های شماست. نمره کلی نشان دهنده توانایی زبان انگلیسی شماست. نمره‌دهی نیز بر اساس ارزیابی همه‌ی عملکردهای شما صورت می‌گیرد. محدوده کلی نمرات بین 10 تا 90 است. مهارت‌های ارتباطی شما مثل شنیدن،‌ خواندن، صحبت کردن و نوشتن،‌ باهم یا به صورت تک تک ارزیابی می شوند، محدوده نمره‌دهی برای هر مهارت نیز بین 10 تا 90 است. نمره‌دهی توانمندی‌ها (که شامل گرامر،‌ روانی و سلیس بودن،‌ تلفظ، املا، کلمات و واژگان می‌باشد) نیز بین 10 تا 90 است.

منابع آمادگی آزمون PTE را آماده کنید

از منابع کامل و جامع استفاده کنید تا به نتیجه برسید. همه ما به شیوه‌های مختلفی یاد می‌گیریم و می‌آموزیم، ولی همه برای یادگیری نیاز به یک کتاب یا منبعی برای کسب اطلاعات داریم. از آنجا که آزمون PTE یک آزمون جدید می‌باشد، به همین جهت منابع و کتابهای آن بسیار محدود است. یکی از منابع بسیار عالی و مفید برای آمادگی آزمون PTE کتابهای PTE Expert هستند که برای موسسه Pearson و تالیف شده در کشور استرالیا می باشند. Expert ها در دو سطح B1  و B2 تدوین شده‌اند و ساختاری هدفمند برای آماده شدن در امتحانات PTE را دارند. همچنین به زبان آموزان کمک می کنند تا آگاهی زبان خود را افزایش دهند در حالی که فرمت و الگوی آزمون PTE را به درستی درک می کنند.

تمرین، تمرین، تمرین!

بیشتر زمان خود را صرف تمرین کردن کنید. هر روز حداقل 5 تا 10 دقیقه زبان انگلیسی‌‌تان را تقویت کنید. به گرو‌ه‌های انگلیسی بپیوندید تا مهارت صحبت کردن و گوش دادن‌تان را بهبود ببخشید. از هر فرصتی برای نوشتن به زبان انگلیسی استفاده کنید، برای مثال نوشتن ایمیل یا یادداشت‌های روزانه. به طور گسترده از منابع انگلیسی مثل روزنامه‌ها، مجلات، کتاب‌‌ها، فیلم و موسیقی استفاده کنید.

برای تمرین بیشتر و آشنایی با فرمت، زمانبندی و نوع آزمون PTE شرکت در آزمون‌های ماک را فراموش نکنید. این آزمونها در ارزیابی و سنجش شما نقش بسزایی خواهند داشت.

مقاله مرتبط:  آزمون آزمایشی ماک PTE

راهنمایی‌های عمومی برای آزمون

 • اطمینان حاصل کنید که تمام مدارک و مستندات را همانطور که از شما خواسته شده در زمان آزمون همراه خود داشته باشید.
 • طوری برنامه ریزی کنید برای حاضر شدن در جلسه آزمون زمان کافی داشته باشید.
 • تمام دستورالعمل‌ها را با دقت بخوانید.
 • از نشانه گذاری‌های درست برای نوشتن استفاده کنید: حروف بزرگ، کاما، نقطه و ...
 • به سوال با دقت و در همان موضوع خواسته شده پاسخ دهید. مثلا اگر از شما می‌خواهد از ورزش صحبت کنید یا بنویسید، از «ورزش» سخن بگویید نه «علم»
 • به سرعت پاسخ دهید و در مکالمات و صحبت کردن زمان را هدر ندهید.
 • وقت زیادی را صرف یک سوال نکنید و برای جوابگویی به سوالات برنامه‌ریزی زمانی داشته باشید.

اشتباهات رایج در آزمون

ما اغلب زبان‌آموزانی را می‌بینیم که در آزمون PTE اشتباهاتی را مرتکب می‌شوند که بر روی امتیاز آنها تاثیر بسزایی می‌گذارد. گاهی اوقات این اشتباهات به صورت عمدی نیست و می‌تواند مانع از بروز آن شوند. ما در زبان اول بر این باوریم که با همراهی و کمک به شرکت‌کنندگان در آزمون PTE می‌توانیم از بروز این اشتباهات جلوگیری کنیم.

در زیر سه اشتباه رایج و راه حل هایی برای جلوگیری از آن را با‌هم مرور می‌کنیم:

 1. وقتی ضبط صدا را شروع کردید آن را متوقف نکنید:

وقتی ضبط صدا شروع می‌شود،‌ اگر 3 ثانیه در آن توقف داشته باشید،‌ در حقیقت از نظر سامانه، پاسخ‌دهی متوقف و تمام شده است. در این صورت نمره صفر یا خیلی پایینی دریافت خواهید کرد. ما اغلب شرکت‌کنندگانی را دیده‌ایم که نفس عمیقی می‌کشند و سپس پاسخ‌دهی به سوالات را آغاز می‌کنند،‌ این یکی از دلایلی است که باعث می‌شود شما نمره پایینی در این بخش دریافت کنید. زیرا ضبط کننده صدا به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که اگر در 3 ثانیه اول صدایی دریافت نکند،‌ضبط را متوقف خواهد کرد.

 1. برای خلاصه کردن بخش نوشتاری فقط یک جمله بنویسید:

ما اغلب داوطلبینی را می‌بینیم که برای خلاصه کردن متن از جملات متعددی استفاده می‌کنند. باید بدانید این امر به شدت بر نمره شما تاثیر منفی می‌گذارد. همیشه سعی کنید یک جمله بنویسید و در صورت لزوم از کلمات ربط استفاده کنید.

 1. در خلاصه بخش لیسنینگ جملات متعددی را بنویسید:

اغلب داوطلبان قوانین بخش خلاصه نویسی در لیسنینگ و رایتینگ را اشتباه می‌کنند. در حالیکه در بخش نوشتن توصیه می‌شود که از جملات چندگانه استفاده نکنید، در بخش گوش دادن بهتر است از جملات متعدد استفاده کنید تا بتوانید کلمات گفتاری را به شیوه‌ی بهتری بیان کنید.

نتیجه‌گیری:

برای نتیجه بهتر در آزمون PTE باید تمام قسمت‌ها و ساختار امتحان، نوع و سیستم نمره‌دهی و منابع آزمون را به خوبی بشناسید. در امتحان ماک PTE شرکت کنید و سطح خود را ارزیابی کنید. سپس در جهت بهبود مهارت‌های ضعیف گام بردارید. با استفاده از این موارد می‌توانید نمره خود را بهبود ببخشید،‌ اما هرگز فراموش نکنید برای بدست آوردن بهترین نتیجه باید به تمرین ادامه دهید. بهترین راه برای آماده شدن برای امتحان PTE، پیوستن به یک کلاس و شرکت در دوره‌های زمان بندی شده و تخصصی آمادگی آزمون PTE است.


نویسنده: نفیسه دباغ