09396961895 مشاوره آموزشی رایگان

09396961895 مشاوره آموزشی رایگان

آزمون آیلتس چیست؟

      4.8 از 4 رای

همه چیز در مورد آیلتس

آزمون آیلتس چیست؟

International English Language Testing System یا به اختصار IELTS (آیلتس) به معنی سیستم ارزیابی جهانی زبان انگلیسی برای کسانی قصد ارزیابی تسلط زبانی خود به انگلیسی برای مهاجرت تحصیلی یا کاری دارند. آیلتس معتبرترین و محبوب ترین آزمون زبان انگلیسی برای متقاضیان مهاجرت و ادامه تحصیل میباشد.

آزمون آیلتس امتحانی با فرمت و ساختار هوشمندانه است که در واقع کاربرد واقعی زبان انگلیسی در دنیای روزمره است و همین امر سبب تفاوت فاحش آن با سایر آزمون‌های زبان انگلیسی می‌شود. در ابتدا تعداد شرکت کنندگان آزمون آیلتس بسیار اندک بود، در نهایت سال ۱۹۸۹ با پیوستن موسسه‌ی (IDP) استرالیا این آزمون شکل بین‌المللی به خود گرفت و نام (IELTS) به همراه کلمه (International) برای این آزمون قرار گرفت.

این تست به صورت کاملا سیستماتیک و هدفمند به سنجش و ارزیابی تمام مهارت های انگلیسی برای موفقیت در کار و تحصیل در خارج از کشور، میپردازد. و از بالاترین و معتبرترین استانداردهای بین المللی جهت سنجش سطح زبان انگلیسی داوطلبان پیروی میکند.

برای طراحی آزمون و گزینش سوالات مربوط به هر سنجش، تیمی متشکل از یک روان شناس، جامعه شناس، چند کارشناس زبان شناسی و چند متخصص Testing باهم همکاری میکنند.

موسسات آموزشی، کارفرمایان، سازمان ثبت نام حرفه ای و ادارات مهاجرت دولتی اغلب مستلزم اثبات مهارت زبان انگلیسی به عنوان بخشی از مراحل استخدام یا پذیرش هستند. آیلتس برای این اهداف به طور گسترده ای پذیرفته شده است. بیش از ده هزار سازمان و موسسه در سراسر جهان آزمون آیلتس را به رسمیت میشناسند، بنابراین می توانید به شرکت دراین آزمون که سالانه بیش از 3 میلیون بار برگزار میشود، اعتماد کنید.

ساختار آزمون آیلتس

آزمون در دو مرحله کتبی و صحبت کردن (اسپیکینگ) در دو روز مختلف برگزار می شود. مدت زمان آزمون آیلتس 2 ساعت و 44 دقیقه است که به دو بخش کتبی و اسپیکینگ تقسیم می شود. مدت زمان آزمون کتبی 2 ساعت و 30 دقیقه بوده و دارای مهارت های شنیداری، دیداری و نوشتاری است. مدت زمان بخش گفتاری(اسپیکینگ) که در تاریخ دیگری برگزار می شود 14 دقیقه است.

آیلتس مورد قبول کدام کشورهاست ؟

آیلتس آزمونی اروپایی به شمار میرود و مرکز آن کشور انگلیس است، اما دانشگاه های آمریکا که تافل برای آنها متداول است، مدرک این آزمون را نیز میپذیرند تنها ملاک پذیرش آیلتس دانشگاه مقصد است و در بسیاری از کشورها از جمله استرالیا، کانادا، ایرلند، نیوزلند، انگلستان و ایالت متحده به رسمیت شناخته شده است. برای آزمون آیلتس نیاز به لهجه بریتانیایی دارید البته امتحان آیلتس زیر نظر سه نهاد بریتانیایی زیر قرار دارد:

  • واحد امتحانات ESOL دانشگاه کمبریج
  • سازمان آموزشی IDP
  • شورای آموزش بریتانیا

 

انواع آزمون آیلتس

آیلتس در دو بخش عمومی (General) و آکادمیک (Academic) برگزار میشود که به اهداف داوطلبان آیلتس از اخذ مدرک آن بستگی دارد. در کل تفاوت جزئی در ساختار سوالات، نمره دهی و میزان سختی دو آزمون می باشد. بخش لیسنینگ و اسپیکینگ در هردو مشابه است اما بخش های ریدینگ و رایتینگ از نظر نوع سوال تفاوتهای جزئی دارند. لیسنینگ دارای 40 سوال و مدت زمان 30 دقیقه است که به مباحث اجتماعی و معمولا مکالمه دو یا چند نفر خواهد بود که شامل طیف گشترده ای از گویش های انگلیسی است. بخش ریدینگ دارای 40 سوال و مدت زمان یک ساعت می باشد. متون این بخش معمولا از مقالات مجلات و روزنامه گرفته شده است که تفاوت اصلی ریدینگ آکادمیک با جنرال در سختی محتوا و پیچیدگی متون آن است. در بخش رایتینگ دو موضوع به صورت سوالی به داوطلب داده می شود و 60 دقیقه زمان دارید تا پاسخ دهید و موافقت، مخالفت و دلایل آن را شرح دهید. همانطور که گفتیم اسپیکینگ در دو آزمون مشابه بوده و حدود 11 تا 14 دقیقه زمان میبرد.

آیلتس آکادمیک

اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی و بالاتر هستید و می خواهید به خارج از کشور مهاجرت کنید یا میخواهیدشروع به فعالیت با یک شرکت یا موسسه در کشورهای انگلیسی زبان کنید، باید به شما بگویم که بدون شک به آزمون آیلتس آکادمیک نیاز دارید.

آیلتس عمومی (جنرال)

برای تحصیل در دوره های زیر تحصیلات دانشگاهی یا مهاجرت جهت زندگی و کار به یک کشور انگلیسی زبان، به نتیجه آزمون آیلتس عمومی نیاز دارید.

مقاله مرتبط:  تفاوت آزمون آکادمیک با جنرال آیلتس

4 مهارتی که در آزمون آیلتس مورد ارزیابی قرار میگیرد شامل شنیدن (listening)، خواندن (reading)، صحبت کردن (speaking) و نوشتن (writing) می باشد. بین آزمونها زمان استراحت وجود ندارد و کل امتحان به صورت بی وقفه در دو ساعت و چهل دقیقه اجرا میگردد، آزمون لیسنینگ، ریدینگ و رایتینگ در یک روز برگزار میگردد و ممکن است امتحان اسپیکینگ در همان روز یا روز دیگر انجام شود. ارزیابی این مهارت از عصر روز امتحان شروع شده و تا 5 روز بعد ادامه میابد، تاریخ و ساعت برگزاری آن در روز امتحان به شرکت کنندگان اعلام میشود.

آزمون جنرال فقط در بخش های "نوشتن" و "خواندن" با آزمون آکادمیک کاملا متفاوت بوده و سایر بخش های امتحان (شنیدن و صحبت کردن)، در هر دو آزمون مشابه هستند.

مهارت های اصلی آیلتس

برای شرکت در آزمون آیلتس هیچ محدودیتی وجود ندارد و می توانید هر چند بار که بخواهید آنرا تکرار کنید و در آن شرکت کنید. (البته در نظر داشته باشد هر بار شرکت در امتحان آیلتس شامل هزینه میگردد!)

در جلسه امتحان نمی توانید از موبایل، ماشین حساب یا حتی ساعت استفاده کنید و استفاده از آنها ممنوعیت دارد، فقط میتوانید مداد، خودکار و ابزار نوشتاری همراه داشته باشید و از آن استفاده کنید (پاک کن فراموش نشود!)

البته این آزمون در بعضی از کشورها و حوزه های امتحانی بوسیله ی کامپیوتر نیز برگزار میگردد.

چیزی با عنوان قبول شدن یا رد شدن در این آزمون وجود ندارد، نمره ای که میگیرید نشان دهنده توانایی و مهارت های شما در استفاده از زبان انگلیسی است که عددی بین 0 تا 9 است. برای هرکدام از مهارت ها نمره ای بین 0  تا 9 میگیرید و درنهایت یک میانگین خواهید داشت.

جدول زیر نشان دهنده معنی هریک از نمرات گرفته شده در آیلتس است:

 نمره قبولی در آیلتس

ثبت نام آیلتس

متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سایت ielts.org ، نسبت به ثبت نام خود در این آزمون اقدام کنند. در همان فرم ثبت نام میتوانند کشور و شهر خود و روز برگزاری آزمون را انتخاب و پس از تکمیل اطلاعات هزینه آن را نیز به صورت ارزی واریز کنند.

آزمون آیلتس یکی از محبوب ترین آزمون ارزیابی مهارت زبان انگلیسی بوده و هرساله در ایران به صورت رسمی توسط مراکز برگزاری مشخص به نمایندگی از IDP برگزار می شود و با مراجعه به سایت سنجش می توانید اطلاعات مراکز آیلتس را کسب کنید. تعدادی از مراکز برجسته، موسسه پروشات نوین، دانشگاه آزاد اسلامی، موسسه ایرسافام، آیلتس تهران و... هستند که با مراجعه به سایت موسسات اقدام به ثبت نام آزمون می نمایید.

هزینه آزمون آیلتس

هزینه آیلتس در مراکز مختلف کمی متفاوت است و حدود قیمت آن در سال 2018 بین 215 تا 240 دلار امریکا میباشد که حدود 2.800.000 تومان در مراکز ایرانی برگزاری آزمون، هزینه خواهد داشت.

سیستم نمره دهی

بازه نمره آیلتس از 1 تا 9 در هر 4 مهارت است که در مجموع نمرات با سیستم Round-up Policy محاسبه می شود به این معنی که دو بخش نمره 6 و در دو بخش نمره 6.5 دریافت کنید میانگین نمره شما 6.25 می شود که سیستم به 6.5 و در واقع به بالا گرد می کند.

سیستم نمره دهی آیلتس

قاعده کلی برای پذیرش متقاضیان در دانشگاه ها اغلب میانگین نمره 6 یا 7 میباشد و ممکن است حداقل نمره 4 در هریک از بخش ها را نیز بخواهند. البته هر دانشگاه به صورت مجزا حداقل نمره ای را مشخص و اعلام میکند.

نمره مورد نیاز برای تحصیل خارج از کشور به چند مورد بستگی دارد: کشوری که قصد تحصیل یا کار در آن را دارید دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید، رشته و مقطع تحصیلی عواملی هستند که نمره شما در آن تاثیر دارند و بعضی از کشورهای اروپایی مانند فرانسه و آلمان نمره 5.5 و در اکثر مراکز در امریکا نمره مورد قبول 6.5 است. رشته های مختلف بین نمره 6 تا 8 را درخواست می کنند. در مورد مقاطع تحصیلی هم دانشگاه ها سیاست متفاوتی دارند بهترین کار بررسی قوانین اپلیکیشن دانشگاه مقصد است.

اعلام نتایج و کارنامه آیلتس

اعلام نتایج آزمون بعد از 13 روز، انجام تست در بیش از 12000 مرکز و 140 کشور دنیا، پذیرفته شدن توسط بیش از 10هزار سازمان در سراسر جهان به عنوان مدرک معتبر زبان، دلایل انتخاب این آزمون توسط خیلی از افراد و موسسات است. مدت اعتبار آیلتس 2 سال از تاریخ آزمون است و پس از آن باید مجدد امتحان بدهید.

بعد از اعلام نتایج، درصورتی که به نتیجه آزمونتان اعتراض دارید میتوانید برای هرکدام از قسمت‌ها و مهارت‌ها یا تمام آن درخواست تجدید نظر کنید. تصحیح دوباره امتحان توسط شخص دیگری انجام میشود و زمان پاسخ دهی به آن تقریبا بین 6 تا 8 هفته به طول می انجامد. توجه داشته باشد درخواست تجدید نظر نیز شامل پرداخت هزینه مجدد برای شما خواهد بود، البته در صورتی که درخواست شما درست باشد و نمره آزمون تغییر کند هزینه شما عودت داده خواهد شد در غیر این صورت هیچ مبلغی برگشت داده نمی‌شود. پس تنها در صورتی که به پاسخ های خود مطمئن هستید درخواست تجدید نظر نمایید.

اگر دو بار (یا بیشتر) در آزمون آیلتس شرکت کرده باشید، می توانید از نمره آزمونی استفاده کنید که بالاتر است، البته اگر معتبر باشد!

آمادگی آزمون آیلتس

برای آمادگی آزمون روش های مختلفی وجود دارد که باید همزمان روی آنها کار کنید. مهارت لیسنینگ و افزایش واژگان خود را با دیدن فیلم (منبع بی‌نظیر سخنرانی های نظریه پردازان تد Tedtalks برای لیسنینگ و اسپیکینگ) تقویت کنید. آشنایی با نحوه برگزاری و فرمت سوالات، انجام تست روزانه و تهیه منابع مناسب و معتبر از روش های موثر در آمادگی آزمون آیلتس هستند ولی کافی نیست برای رسیدن نمرات 6.5 و بالاتر که اغلب دانشگاه‌های برتر نمره 8 را قبول می‌کنند باید در دوره تخصصی آمادگی آیلتس زبان اول شرکت کنید که به طور حرفه ای روی 4 مهارت اصلی کار می‌کنند و با زمان بندی آزمون پیش می‌روند تا بهترین نتیجه را بگیرید. همچنین شرکت در آزمون‌های ماک آیلتس هم بسیار تاثیر‌گذار است و حتما قبل از آزمون اصلی با چند آزمون آزمایشی خودتان را بسنجید.

مقاله مرتبط:  دوره تخصصی آمادگی آیلتس

شاید سوالی که برای خیلی از داوطلبان مطرح باشد این است که برای شرکت در این آزمون و آمادگی مربوطه، چند ماه زمان نیاز است و چگونه باید برنامه‌ریزی کرد؟ منابع آیلتس چیست؟و...

پاسخ به این پرسش‌ها برای هر فرد متفاوت است و بستگی به دانش زبانی و هدف فرد از شرکت در آزمون آیلتس را دارد. برگزاری آزمون‌های تعیین سطح و آمادگی آیلتس (Mock) توسط آموزشگاه زبان اول به افرادی که می‌خواهند سطح زبان خود را بسنجند توصیه میشود. شرکت در آزمونهای ماک فرصتی برای ارزیابی سطح دانش زبان انگلیسی افراد پیش از شرکت در آزمون نهایی است.

تقریبا میتوان گفت این آزمون پر مخاطب ترین آزمون بین‌المللی زبان است که ایرانیان نیز در آن حضوری فعال دارند. جزئیات بیشتر نمره دهی و تفاوت آیلتس با تافل و PTE را در تصویر زیر ببینید.

نتیجه گیری:

به نظر می‌آید برای ارتقای شغلی مهاجرت و فعالیت های بین‌المللی نیاز به داشتن مدرک آیلتس است و هرچه نمره بالاتری بگیرید ارزش بیشتری خواهد داشت. آیلتس دروازه‌ای به آینده است و زندگی جدید در کشورهای توسعه یافته را برایتان به ارمغان می‌آورد و برای به دست آوردن آن کافیست با برنامه و منابع مناسب خودتان را به جلسه آزمون برسانید، در این صورت به راحتی از پس آن بر خواهید آمد.


نویسنده: امید خلیل پور