09396961895 مشاوره آموزشی رایگان

09396961895 مشاوره آموزشی رایگان

12 افسانه درباره آزمون آیلتس

      4.4 از 5 رای

سیستم بین المللی آزمایش زبان انگلیسی یا آیلتس (IELTS) مهارت آن دسته از داوطلبانی را که می‌خواهند در محیط انگلیسی زبان کار کنند یا درس بخوانند را می‌سنجد. این آزمون سیستمی ۹ نمره‌ای دارد که سطوح مهارتی افراد را تعیین می‌کند.

آیلتس دو ورژن مختلف دارد: ورژن آکادمیک که برای کسانی است که برای تحصیلات تکمیلی یا عضویت حرفه‌ای اقدام می‌کنند و ورژن آموزش عمومی که برای کسانی است که می‌خواهند به استرالیا، کانادا یا انگلیس مهاجرت کنند و یا برای تحصیلات ثانویه و کسب تجربه‌ی کاری در محیط انگلیسی زبان اقدام کرده‌اند. در هر دو ورژن ارزیابی بسیار دقیق و معتبری از چهار مهارت زبانی به عمل می‌آید:

گوش دادن (listening)، خواندن (reading)، نوشتن (writing) و صحبت کردن (speaking).

زمانی که برای آزمون آیلتس آماده می‌شوید، ممکن است چیزهایی عجیب و غریبی در مورد آزمون بشنوید یا بخوانید. با این حال نباید اجازه دهید که این چیزها باعث حواس‌پرتی شما شوند. در ادامه ۱۲ افسانه که شما را در هنگام آماده‌سازی برای آزمون آیلتس سردرگم می‌کند آمده است.

۱. نمره‌ی ۹ آیلتس صرفاً برای خود انگلیسی‌ زبان‌هاست

همیشه این طور نیست که انگلیسی‌زبان‌ها در زبان انگلیسی مهارت بیشتری نسبت به غیرانگلیسی‌زبان‌ها داشته باشند. آیلتس مهارت‌هایی را می‌سنجد که هم به انگلیسی‌زبان‌ها و هم غیرانگلیسی ‌زبان‌ها باید آموزش داده شود. بنابراین انگلیسی‌زبان‌ها هم در این آزمون شرایط مشابهی نسبت به سایرین دارند و غیرانگلیسی ‌زبان‌ها هم می‌توانند با آماده‌سازی صحیح به نمره‌ی کامل ۹ دست پیدا کنند.

۲. اگر انگلیسی‌ام خوب باشد، نیازی به آماده‌سازی ندارم

حتی اگر در زبان انگلیسی مهارت بالایی دارید، غیر عاقلانه است که بدون هیچ گونه آگاهی از فرمت و محتوای آزمون به سراغ آن بروید. نکات و تکنیک‌های زیادی وجود دارد که شما می‌توانید آن‌ها را بیاموزید و هم چنین این که آماده‌سازی مناسب برای به دست آوردن یک نمره‌ی بالا بسیار حیاتی است.

۳. استفاده از کلمات پیچیده نمره‌ام را بالاتر می‌برد

استفاده از کلمات پیچیده در امتحان نوشتاری همراه با اشتباهات گرامری فراوان دیگر، آزمون گیرندگان آیلتس را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد. کلمات باید به هم بیایند و شما باید قادر باشید تا بتوانید «دامنه» خود را نشان بدهید. اگر در مورد کلمه‌ی خاصی مطمئن نیستید، از آن استفاده نکنید.

۴. آزمون‌های آزمایشی به تنهایی می‌تواند به بالا بردن نمره‌ام کمک کند؟

شرکت در آزمون‌های آزمایشی ماک آیلتس می‌تواند به شما کمک کند تا مهارت‌های زبان انگلیسی‌تان بهبود پیدا کند و هم چنین متوجه شوید که در هر بخش از آزمون از شما چه می‌خواهند. اما برای این که بتوانید بیش از این انگلیسی‌تان را در قالب مهارت‌های شنیداری، خواندن، نوشتن و صحبت کردن ارتقا دهید، باید بتوانید به صورت روزانه از زبان انگلیسی استفاده کنید؛ روزنامه‌ها و مطبوعات انگلیسی بخوانید، فیلم‌ها و سریال‌های انگلیسی تماشا کنید یا صرفاً با دوستان و خانواده‌تان با زبان انگلیسی صحبت کنید.

۵. نمره آزمون صحبت کردن به اطلاعات من از موضوع بستگی دارد

آزمون گیرندگان به اطلاعات شما از موضوع کاری ندارند. وقتی به محتوا می‌رسیم، هیچ گونه پاسخ صحیح یا اشتباهی وجود ندارد. آزمون گیرنده فقط از شما می‌خواهد که توانایی صحبت کردنتان را نشان دهید. روی این نکته تمرکز کنید که پاسخی روان به سوال بدهید و این که پاسخ از نظر گرامری کاملاً صحیح باشد.

۶. صحبت کردن با لهجه بریتیش، آمریکایی یا استرالیایی نمره‌ی بالاتری خواهد داشت

لهجه‌ی شما معیار سنجش شما نیست. هدف این آزمون این است که مهارت شما در سخن گفتن به زبان انگلیسی مشخص شود. توصیه می‌شود که هرگز از لهجه‌ی تقلیدی استفاده نکنید، چرا که آزمون گیرنده متوجه این موضوع خواهد شد. طبیعی باشید، آزمون گیرنده فقط می‌خواهد بداند که شما چگونه انگلیسی صحبت می‌کند. نمره‌ی شما بر اساس سلیس بودن و انسجام، دایره واژگان، کیفیت گرامری و دقت و هم چنین تلفظ صحیح تعیین خواهد شد.

۷. برای قبول شدن در آیلتس باید نمره‌ی مشخصی بگیرم؟

در آزمون آیلتس هیچ گونه قبول شدن یا افتادنی وجود ندارد. نمره‌ی شما نشان دهنده‌ی سطح شماست. نمره‌ای مابین ۰ تا ۹ بر اساس مهارت شما در مهارت‌های چهارگانه‌ی زبان انگلیسی به شما تعلق می‌گیرد و یک نمره‌ی کلی به شما تعلق می‌گیرد که میانگین نمره‌های قبلی خواهد بود.

مقاله مرتبط:  آنچه درمورد آیلتس نمیدانید

۸. اگر نظرم شبیه به نظر آزمون گیرنده نباشد، نمره‌ی کم‌تری می‌گیرم؟

آیلتس آزمون دانستنی‌ها یا آزمون نظرات نیست. آزمونی است که در آن مهارت شما در زبان انگلیسی مشخص می‌شود. ممکن است که آزمون گیرنده با تک تک نظرات شما مخالف باشد و شما در عین حال نمره‌ی ۹ بگیرید.

۹. نمره‌ی آزمونم با توجه به مرکز انتخابی‌ام ممکن است متفاوت باشد

آیلتس یک آزمون استاندارد است و در تمامی مراکز در تمامی دنیا یکی است. تمامی مراکز آزمونی استانداردی یگانه دارند و شما را بر اساس معیارهای مطابق با هم می‌سنجند.

۱۰. تقلب کردن در آزمون آیلتس ممکن است؟

برخی ممکن است ادعا کنند که می‌توانند به شما راه‌هایی برای «تقلب» در آزمون آیلتس بیاموزند و به این نحو شما نمره‌ی بالاتری بگیرید. اگر با چنین چیزی مواجه شدید، خیلی مراقب باشید. آیلتس برای مراقبت از شما و سازمانی که نتایج شما را خواهد پذیرفت، معیارهای چند لایه و پیچیده‌ای برای محافظت از تقلب دارد. تقلب کردن می‌تواند عواقب بسیار جدی‌ای داشته باشد، نظیر این که آژانس‌های مهاجرتی و سازمان‌هایی که نمره‌ی‌ آیلتس شما را احتیاج دارند، درخواست شما را رد می‌کنند و اجازه درخواست مجدد به شما نمی‌دهند. سوءرفتار آزمون‌گیرندگان نیز می‌تواند موجب عواقب قانونی شود. اگر در آزمون و پرداخت تقلبی رخ دهد، ثبت نام و نتایج آیلتس می‌تواند برای همیشه برای شما معلق شود. آینده‌ی خود را در ریسک قرار ندهید.

۱۱. مراکز آزمونی متفاوت، آزمون‌های آیلتس متفاوتی دارند

یک مرکز می‌تواند آسان‌تر از جای دیگر باشد، تفاوتی وجود ندارد. آزمون‌ها توسط کارشناسان زبان در دانشگاه کمبریج طراحی می‌شود و به مراکز آزمونی در دنیا ارسال می‌شود. آزمون‌گیرندگان به صورت مشابه آموزش می‌بینند و نحوه‌ی نمره‌دهی نیز یکی است.

۱۲. نمره‌ی آزمون به آزمون‌گیرنده بستگی دارد

آزمون‌گیرندگان آیلتس در سرتاسر دنیا به شبکه حرفه‌ای آیلتس وابسته هستند، یک سیستم که استخدام، آموزش، استانداردسازی و نظارت بر تمامی آزمون‌گیرندگان را بر عهده دارد. تمامی آزمون‌گیرندگان تحت آموزش مشابه قرار می‌گیرند. آموزش به آن‌ها کمک می‌کند تا به واحد ارزیابی‌ای که واجد آن هستند راه پیدا کنند و همچنین ثبات تمامی آزمون ‌گیرندگان در تمامی مراکز آیلتس را تضمین می‌کند.

نتیجه گیری:

برای موفقیت در آزمون آیلتس باید زمانی را برای آماده‌سازی اختصاص بدهید و با برنامه‌ریزی، انتخاب دوره آمادگی آیلتس ‌مناسب و منابع معتبر گام بردارید در غیر این صورت قادر نیستید غول آیلتس را شکست دهید و همین باعث می‌شود بعضی افراد فکر کنند آیلتس ذاتاً آزمون دشواریست.

مقاله مرتبط:  8 نکته برای ثبت نام آیلتس

نویسنده: امید خلیل پور