09396961895 مشاوره آموزشی رایگان

09396961895 مشاوره آموزشی رایگان

13 دلیل برای یادگیری انگلیسی از کودکی

      3.3 از 3 رای

یادگیری یک زبان جدید در گذشته یک مهارت خاص محسوب میشد ولی با پیشرفت تکنولوژی و گسترش مشاغل بر بستر اینترنت و دنیای ارتباطات این روزها احساس بیشتری به آموزش زبان انگلیسی خواهید کرد و یادگیری زبان دوم به عنوان اصل برای دانش آموزان و کسانی که قصد ارتقای سطح شغلی و یا مهاجرت دارند تبدیل شده است. اگر تا بحال برای یادگیری زبان جدید اقدامی نکردید هرچه زودتر شروع کنید و از فرصت های پیش رو استفاده کنید. یادگیری زبان اگر از سن پایین تر و مستمر باشد خیلی راخت تر از آن چیزی که فکر میکنید خواهد بود به همین دلیل شعار ما زبان دوم به راحتی زبان اول است. در این مقاله در مورد لزوم یادگیری زبان از سنین کودکی و اثر باورنکردنیه آن در سطح زندگی و هوشیاری فرزندان در آینده میخوانیم:

1. کودکان می توانند با افراد بیشتری ارتباط برقرار کنند

این سوال همیشه مطرح می شود که چرا اغلب مردم به دنبال یادگیری زبان دوم هستند؟ وقتی شما با افراد به زبان آن ها صحبت می کنید درک و ارتباط بیشتری برقرار می شود. زبان انگلیسی را مانند یک کودک بیاموزید و همه جا از مزایای آن استفاده کنید. معاشرت با دوستان چند ملیتی و فرهنگی موقعیت های شغلی بین المللی مسافرت های هیجان انگیز و ماجراجویی و ایجاد بینش عمیق نسبت به فرهنگ و ملت های مختلف از مزایای یادگیری زبان دوم است.

اگر زبان چینی بلد باشید می توانید با بیش از یک میلیارد نفر ارتباط برقرار کنید با زبان هندی شما به 650 میلیون نفر از جامعه آسیا دسترسی دارید و زبان اسپانیایی به صورت گسترده جامعه 420 میلیونی را در دنیا دارد اما اگر شما زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم انتخاب کنید، به بیش از نیمی از جمعیت کره زمین وصل می شوید و این به معنی فرصت ها و ارتباط بیش تر با دنیاست!

2. یادگیری زبان از سنین پایه به رشد فکری کودکان کمک می‌کند

تحقیقات نشان داده است افرادی که چند زبانه هستند در تصمیم گیری و انجام کارهای مولتی تسک موفق تر عمل میکنند. اسکن مغزی افراد دو زبانه نشان می دهد آن ها مقدار سلول های خاکستری بیشتری در سطح مشخصی از مغز دارند. فرضیه ای مطرح است که یادگیری زبان مناسب در زمان مناسب منجر به افزایش تمرکز حواس فرد در آینده می شود. تحقیقات نشان می دهد که حتی نوزادان زیر یک سالی که در معرض یادگیری زبان دوم هستند الگوهای مختلف شناختی نسبت به تک زبانه ها دارند. تحقیقات دانشمندان پرده از این موضوع بر می دارد که برای داشتن کودکان هوشمند باید آن ها را از سنین پایین تشویق به یادگیری زبان جدید کنند.

3. افزایش نمرات دانش آموزان در امتحانات اصلی  

تحقیقاتی در بیش از 1000 دبیرستان در امریکا ثابت کرد دانش آموزانی که در حال یادگیری زبان جدید بودند در امتحانات American College Test (ACT) که ترکیبی از زبان انگلیسی و ریاضیات هست، بهتر عمل می کنند.

مقاله مرتبط:  کدام آزمون زبان آنگلیسی برای مهاجرت به استرالیا و نیوزلند لازم است؟

4. توانایی کودکان در زبان مادری‌شان را تقویت می‌کند

بسیاری از افراد معتقدند که یادگیری زبان دوم کودکان را گیج و سردرهم می کند. تحقیقات نشان داده که کودکانی که زبان دوم می آموزند در زبان مادری خود هم نسبت به افراد یک زبانه مهارت بیشتری کسب می کنند. یادگیری زبان کودکان را زودتر به خواندن تشویق می کند و در فهمیدن کلمات غلط از نظر گرامری بهتر عمل می کنند. گوته میگوید: "کسی که از زبان های خارجی چیزی نمیداند در واقع از خودش چیزی نمی داند."

5. کودکان زودتر یاد می‌گیرند

کودکان برای یادگیری زبان مانند اسفنج هستند و جذب بالایی در یادگیری مسائل دارند. بله درسته دوره بحرانی یادگیری زبان واقعیت دارد و این دقیقا زمانی است که مغز شما کاملا برای یادگیری آماده است. بعد از بلوغ توانایی یادگیری در افراد کاهش می یابد. تحقیقات دکتر پاتریسیا در دانشگاه علوم ذهنی واشنگتن نشان می دهد نوزادان 8 تا 12 ماه علاوه بر تمرکز روی صداهایی که به زبان مادریشان می شنوند در صورتی که در معرض صحبت در زبان دیگری قرار بگیرند توانایی تشخیص آن زبان ها را خواهند داشت.

در سن 7-8 سالگی کودکان یاد می گیرند بدون اشکال و روان به زبان دومشان صحبت کنند. وقتی شما یک زبان خارجی یاد می گیرید، یاد گیری زبان های بیش تر برایتان راحت تر می شود.البته پس از این "دوره بحرانی" یادگیری زبان به مراتب سخت تر خواهد شد.

6. یادگیری زبان احساسات شما را تقویت می‌کند  

دکتر کاترین کینزر از دانشگاه کرنر با یک آزمایش از کودکان یک زبانه و چند زبانه متوجه شد کودکان چند زبانه امتیاز بیشتری آوردند. تست به این صورت بود که باید از روی نظر و دیدگاه دیگران موضوع را حدس می زدند و متوجه می شدند. دکتر کینزر می گوید: کودکان چند زبانه دارای مهارت های اجتماعی هستند و به راحتی با دیدگاه های دیگران تعامل می کنند.

7. به جلوگیری از کاهش قدرت یادگیری ناشی از پیری کمک می کند

افرادی که در سنین بالا به طور منظم به زبان دوم صحبت می کنند تا حد زیادی به تاخیر در بیماری های زوال عقلی و آلزایمر کمک می کند. با بهبود عملکرد اجرایی مغز دوزبانه ها ذخایر شناختی را ایجاد می کنند که به بیماری های عقلی کمک می کند.

8. به شناخت فرهنگ های مختلف کمک می کند    

با وجود جمعیت 7 میلیارد نفری که در کره زمین زندگی می‌کنند، مهم است که تعامل بین فرهنگ های مختلف وجود داشته باشد. و به وسیله زبان واحد این ارتباط به وجود می آید و شما با یک زبان دوم یعنی زبان انگلیسی یکدیگر را درک می کنید. زبان و فرهنگ دو یار جدانشدنی هستند و شما با یادگیری زبان به درک عمیقی از فرهنگ و دیدگاه انسان های اقصی نکات جهان می رسید. زبان شناسان معتقدند طوری که ما دنیا را می بینیم چیزی است که بر اساس نوع زبان ما شکل گرفته است.

همچنین تحقیقات ثابت کرده افراد پاسخ های مختلفی به سوال پرسیده شده در زبان خودشان دارند. زبان های مختلف مغز شما را در پاسخ به سوالات مختلف باز می کند و باعث می شود در مورد همه موضوعات براحتی صحبت کنید. بعضی زبان ها از مختصات جغرافیایی و کلمات توصیفی موقعیت مکانی مانند جهت های شمال و جنوب و ... ایتفاده می کنند. مثلا زبان چینی توانایی خاصی را در توصیف بستگان و ترتیب قرار گیری آن ها به شما می دهد. پس در این مورد خاص شما باید پا در کفش دیگران کننید تا آگاهی بالاتری کسب کنید و با شناخت و درک بیشتری جهان را ببینید.

9.  گوش موسیقیایی کودکان تقویت می شود

مطالعات نشان می دهد کسانی که به زبانهای دارای تون و ریتمیک مانند گویش ماندارین و کندونیز از زبان چینی صحبت می‌کنند، بسیار بهتر از زبان های فرانسوی و انگلیسی می‌توانند نت‌های موسیقی را درک کنند. در زبان‌های تونیک بک کلمه می تواند بسته به لهجه و تغییر لحن گویش معانی متفاوت ایجاد کند. چه اتفاقی می‌افتد اگر در زبان چینی به این تغییرات و ریزه‌کاری های لحن توجهی نکنید؟

به عنوان مثال اگر کلمه ma"" با یک سطح بالا از نظر تون صدا بیان شود، به معنی "مادر" و اگر با افت شروع شده و سپس اوج بگیرد معنی "اسب" را می دهد، پس شما باید در گویشتان دقت کنید.

10. مهارت های شغلی شما را تقویت می کند

یادگیری زبان انگلیسی برای افراد جویای کار در کشورهای خارجی بسیار حیاتی است و دوزبانه ها گزینه های شغلی بیشتری خواهند داشت. بسیاری از عنوان های شغلی از قبیل؛ مراقبت های سلامتی، آموزش و پرورش، خدمات اجتماعی، امنیت ملی، ترجمه، گردشگری کسب و کارهای بین المللی و... برای افراد دوزبانه در دسترس است. اگر به زبان دوم صحبت می کنید به شما تبریک می گوییم به ویژه اگر مهارت تخصصی دارید، چون شانس بیشتری برای پیدا کردن کار، کارآموزی و امکان تحصیل در دانشگاه و رشته بهتر را دارید.

11. درآمدتان را افزایش می دهد    

طبق محاسبه آلبرت سیزا اقتصاددان مجله MIT افرادی که از کالج های امریکا فارغ التحصیل می شوند و به یک زبان دوم مسلط هستند 2% افزایش حقوق دارند نسبت به کسانی که به یک زبان صحبت می کنند. میزان حقوق افراد در امریکا به نسبت زبان هایی که می‌دانند متفاوت است مثلا زبان آلمانی 3.8% است که عدد قابل توجهی در سال می شود. زبان اینهمه فایده داشت و ما نمی‌دونستیم Jتا اینجا که بد نبوده!

12. ذهن کودک را از جعبه بسته خارج می کند 

هرروز در مورد کارهایی زیادی که روزانه ماشینی شده و به دستگاه‌ها سپرده می‌شوند می شنوید و انسان‌ها فقط بخش نوآوری و خلاقیت کار را پیش می برند. چگونه علاوه بر مهارت، تفکر خلاق را در کودکان خود ایجاد کنیم؟

یکی از شگفت انگیزترین راه های آن یادگیری زبان دوم است. مطالعات نشان داده که دوزبانه ها خلاقیت بیشتری در حل مسائل دارند. آموزش زبان انگلیسی به کودک کمک می کند تا از لنزهای مختلف دنیا را ببیند و دیدگاه‌های مختلفی برای یک مشکل به ذهنش برسد که این یعنی خلاقیت!

13. سرگرم کننده و باحاله!

مطمئنا صحبت کردن با یک انگلیسی زبان با زبان مادری‌اش حس خوبی دارد و باعث احساس مهارت در شما می شود. اما بخشی از این حس مربوط به کشف تفاوت‌های مردم مختلف جهان و ارتباط از طریق زبان انگلیسی است. پس یاد گرفتن یک زبان جدید می تواند خیلی جذاب باشد و با چیزهای جدید آشنا می‌شوید.

نتیجه گیری:

برای ارتباط بهتر با دنیا و کسب موقعیت های مختلف و استفاده از فرصت های طلایی پیش رو در آینده در هر زمینه و به صورت بین المللی، یادگیری زبان را از سن کمتر شروع کنید و معجزه آن را ببینید.


نویسنده: امید خلیل پور