09396961895 مشاوره آموزشی رایگان

09396961895 مشاوره آموزشی رایگان

آموزش زبان انگلیسی با TEDtalks

      4.4 از 5 رای

آموزش زبان با talksTED‌‌

موسسه زبان اول قصد دارد شما را با یک منبع بسیار جذاب و کاربردی برای یادگیری زبان در سطوح بالا معرفی کند. شاید شما با سایت TED یکی از معروف ترین سایت ها در زمینه برگزاری و پوشش سخنرانی های ایده پردازان سراسر دنیا در قالب تدتاک آشنا باشید اما امروز میخواهیم با پتانسیل بالای این سایت برای آموزش زبان انگلیسی صحبت کنیم.

TED مخفف سه کلمه (, Entertainment , Technology  (Designبه معنی تکنولوژی، سرگرمی و طراحی است.

موضوع سخنرانی های TED معمولاً اشاره به تحقیقات، دانش و فرهنگ در قالب داستان پردازی دارد. کنفرانس اصلی تد، بهار هر سال (همزمان با کنفرانس تداکتیو) و تدگلوبال هر تابستان برگزار می شود. ایده های مطرح شده در این کنفرانس ها جهان را تغییر می دهد. در حال حاضر مرکز اصلی گروه تد در نیویورک امریکا و ونکوور کانادا قرار دارد.

مجموعه Ted با شعار "گسترش ایده های ارزشمند" اولین بار توسط بنیاد Sapling که یک مرکز خصوصی و غیر انتفاعی است در سال 1984 میلادی به عنوان کنفرانس 4 روزه در کالیفرنیا امریکا شروع به کار کرد و موسس آن Richard Saul Wurman بود. پس از آن سمینارهای دوره ای تد به طور منسجم از سال 1990 از سر گرفته شد.

بسیاری از شخصیت های بزرگ عرصه سیاست اقتصاد و دارندگان جوایز نوبل مانند‌: جرج اسموت، بیل کلینتون، بیل گیتس، برایان گرین، استیون هاوکینگ، ال گور، لری پیج(موسس گوگل) و... تا امروز در این برنامه حاضر شده و سخنرانی کردند.

مجموعه کامل سخنرانی های TED در سایت TED.COM در دسترس عموم است و می توانید به صورت ویدیویی و صوتی دانلود کنید. البته ویدیو ها دارای زیرنویس و ترنسکریپت زبان های اصلی دنیا هستند البته بعضی از ویدیو ها با ترنسکریپت فارسی اراپه می شوند ولی همه ویدیو ها فارسی را پشتیبانی نمیکنند.

هدف زبان اول چیست؟

زبان اول بالغ بر 5000 ویدیو از وب سایت تد در موضوعات مختلف به همراه ترنسکریپت انگلیسی و فارسی در اختیار زبان آموزان عزیز قرار داده است، تا هم در جریان بزرگترین و ارزشمندترین ایده های روز دنیا قرار بگیرند و هم مهارت زبان خود را به بهترین شکل و بالاترین سطح ارتقاء دهند. شما میتوانید از مسیر مجله آموزشی زبان اول و بخش sTED‌‌talk به ویدیو ها دسترسی داشته باشید.

چرا از این پتانسیل برای تقویت زبان انگلیسی به بهترین شکل استفاده نکنیم. این ویدیوها روی 4 مهارت لیسنینگ، رایتینگ، اسپیکینگ و ریدینگ تاثیر می گذارد، به همین دلیل سایت آیلتس هم یک پلتفرم جداگانه برای ویدیوهای تدتاک اختصاص داده است تا زبان آموزان و داوطلبان آزمون آیلتس بتوانند از طریق ویدیوهای TED‌talks مهارت های خود را ارتقا دهند و مانند یک فرد بومی در مورد ایده ها و موضوعات روز دنیا صحبت کنند.

تدتاک

تد همواره یک منبع عالی برای زبان آموزان، به خصوص متقاضیان آیلتس به شمار می رود. در ادامه چند مورد از دلایل محبوبیت جهانی تدتاک را خواهیم داشت:

      1.       در مورد موضوعات جذاب صحبت می‌شود

با وجود تنوع بالای سخنرانان و موضوعات مختلف همیشه چیزهای جالبی برای هرسلیقه ای پیدا می شود سخنرانی های تد باعث یادگیری سریع تر و بهتر در موضوعات مورد علاقه شما می شود.

      2.      موضوعات روز بررسی می‌شوند

هریک از بحث های تد یا مشابه آن ممکن است بعنوان سوالاتی در رایتینگ و اسپیکینگ آیلتس شما بیاید و در صورت دیدن ویدیوهای تدتاک توصیف نظرات و ایده هایتان بسیار ساده تر خواهد بود.

      3.     لغات جدید و اصطلاحات کاربردی یاد می گیرید

لغاتی که در ویدیو ها می شنوید روی مهارت اسپیکینگ و رایتینگ شما که پیش تر هم گفته شد تاثیر می گذارد.

      4.     مدل کامل از تلفظ بومی را می شنوید

گوش شما به ویژگی های اسپیکینگ یک بومی توناژ صدا، ارتباط کلمات و عبارات کاملا آشنا می شود

      5.      افزایش باورنکردنی مهارت لیسنینگ

تجربه شنیدن سخنرانی ها به شما کمک می کند تا بدانید چطور یک سخنرانی را سازماندهی کنید از انتخاب ایده گرفته تا مونواوگ های طولانی و جزئیات خاص

آمادگی آزمون آیلتس به روش talksTED

در اینجا برای کسانی که ویدیو ها را با اهداف آمادگی و شرکت در آزمون های زبان دنبال می کنند چند پیشنهاد داریم:

  • همزمان با گوش کردن قدم به قدم همراه با ترنسکریپت پیش بروید و سعی کنید بار دوم عبارات را حدس بزنید. تعداد عباراتی را که فقط با شنیدن حدس زده بودید را مشخص کنید.
  • کلمات کلیدی و نکات مهم را یادداشت کنید سپس برای نوشتن یک خلاصه از ویدیو استفاده کنید.
  • همانطور که گوش می کنید و لغات ناآشنا را یادداشت می کنید، سعی کنید معنی آن را حدس بزنید.
  • در نهایت ترنسکریپت را به زبان فارسی بخوانید و کلمات جدید را با معنی یادداشت کنید و شکل کلمه را که می تواند فعل صفت ضمیر و... باشد را بنویسید و چند مترادف کنار آن بیاورید.
  • به عبارات مورد استفاده برای متقاعد کردن مخاطب از نقطه نظر سخنران توجه کنید و عباراتی که برای تاکید روی جمله استفاده می کند. در نهایت این عبارات را در متن ترنسکریپت پیدا و آنها را یادداشت کنید و برای تقویت اسپیکینگ و رایتینگ از آن ها استفاده کنید.
  • در طول سخنرانی به مقدمه و نتیجه گیری دقت کنید ترنسکریپت انگلیسی را دنبال کنید و در نهایت اگر مشکلی بود به فارسی مراجعه کنید.
  • تمرکزتان را روی تلفظ کلمات، میزان مکث و تکرار آن ها بگذارید. از روی فایل ترنسکریپت سعی کنید عبارات را با صدای بلند و مشابه ویدیو تلفظ کنید.

در بخش نظرات با زبان آموزان دیگر کشورها تبادل نظر و بحث و گفتگو داشته باشید.

نتیجه گیری:

رویدادها و سخنرانی های تد به شما کمک شایانی در آموزش زبان انگلیسی میکند و در آن بحثی نیست اما چطور باید از این منبع استفاده کنید تا بیشترین خروجی را بگیرید؟ شما می توانید در سایتIELTS  TED تعداد زیادی ویدیو مناسب با موضوعات و مهارت های آزمون آیلتس پیدا کنید ولی اکثر ویدیو ها ترنسکریپت فارسی ندارند، به همین دلیل است کهTED‌talk  سایت زبان اول را ایجاد کردیم تا زبان آموزان براحتی بتوانند جدید ترین ویدیوهای تد را در موضوعات تقسیم بندی شده، تماشا کنند. تمامی ویدیو‌ها ترنسکریپت فارسی و انگلیسی دارند و بصورت لایو، همزمان با تماشای ویدیو، متن ترنسکریپت هایلایت میشود.

اگر به دنبال یادگیری زبان انگلیسی با سریع ترین و موثرترین روش هستید، پیشنهاد میکنیم به تدتاک زبان اول مراجعه کنید.


نویسنده: امید خلیل پور