09396961895 مشاوره آموزشی رایگان

09396961895 مشاوره آموزشی رایگان

راهنمای فرمت آزمون PTE Academic | لیسنینگ (Listening)

      4.8 از 4 رای

پارت سوم آزمون pte - لیسنینگ

در مقاله‌های قبلی دو بخش اول ساختار آزمون PTE را به تفصیل برای شما شرح دادیم و حالا قصد داریم در این مطلب به توضیح کامل بخش آخر ساختار آزمون PTE یا همان Listening بپردازیم. قسمت سوم آزمون PTE شامل سوالاتی است که در آن کلیپ‌های صوتی یا تصویری به صورت خودکار شروع به پخش شدن می‌کنند. شما هر کدام از کلیپ‌ها را تنها یکبار می‌بینید و می‌شنوید، پس با دقت گوش کنید. همچنین در این بخش مجاز به یادداشت برداری نیز هستید.

برای هر سوال این امکان وجود دارد که حجم صدا را کم یا زیاد کنید. در حالی که کلیپ صوتی یا تصویری پخش می‌شود می‌توانید با حرکت دکمه کنترل صدا به چپ یا راست آن را تغییر دهید.

3-1. خلاصه کردن متن

مدل سوال: پس از گوش دادن به یک صدای ضبط شده، یک خلاصه 50 تا 70 کلمه‌‌ای بنویسید.

مهارت مورد نیاز:‌ گوش دادن و نوشتن

طول سوال:‌ 60 تا 90 ثانیه

برای این آیتم، شما یک صدای ضبط شده را می‌شنوید و پس از آن باید خلاصه‌ای 50 تا 70 کلمه‌ای از چیزی که شنیدید بنویسید. شما برای نوشتن این خلاصه 10 دقیقه زمان دارید. صدا به صورت خودکار شروع به پخش شدن می‌کند و شما فقط یکبار قادر به گوش دادن آن هستید. تعداد کلماتی که می‌نویسید توسط سیستم شمارش و در کادری در پایین صفحه نمایش داده می‌شود. کمتر از 50 کلمه و بیشتر از 70 کلمه ننویسید. دکمه‌هایی برای Cut (برش)، Copy (کپی) و Paste (چسباندن) نیز وجود دارد که می توانید برای نگارش متن از آنها استفاده کنید.

نکات مهم تست:

اطمینان حاصل کنید نکات اصلی و مهم را در خلاصه آورده‌اید و متن‌تان سایر نکات را نیز شامل می‌شود.

وقتی در حال یادداشت برداری از متنی که به آن گوش می‌کنید هستید حتما نکته و ایده اصلی را یادداشت و مشخص کنید و نکته‌های مکمل را نیز از قلم نیندازید. با استفاده از یادداشت‌تان می‌توانید ایده اصلی را خلاصه کنید، همچنین از سایر موارد برای تکمیل متن و نوشتن محتوای قابل قبول استفاده کنید. بدین ترتیب نمره خوبی برای این قسمت دریافت خواهید کرد.

خلاصه کردن متن در لیسنینگ

به یاد داشته باشید که دستور زبان، املا و علائم نگارشی را بررسی کنید.

در یک خلاصه 50 تا 70 کلمه‌ای شما باید بتوانید از مهارت‌های گرامر، املا و واژگان درست استفاده کنید. پس بعد از اینکه خلاصه‌تان را نوشتید، 1 تا 2 دقیقه زمان بگذارید و جملات نوشته شده را از نظر موضوع، زمان صرف فعل‌ها و دستور زبان بررسی کنید. از ساختارهای دستوری که به آن مطمئن هستید و کلماتی که املا درست آنها را می‌دانید استفاده کنید. در آخر نیز نقطه‌گذاری‌ها را چک کنید:‌ نقطه‌ گذاری آخر هر جمله، گذاشتن کاما و شروع کردن جملات با حروف بزرگ.

خلاصه کردن متن در آزمون PTE

نمره‌دهی

پاسخ در خلاصه کردن متن سخنرانی به توانایی شما در درک، تجزیه، تحلیل و ترکیب اطلاعات سخنرانی بستگی دارد. نوشتن نکات کلیدی در خلاصه و اینکه چگونه به ایده اصلی و سایر نکات اشاره کرده‌اید، نیز بررسی می‌شوند. نمره شما بر اساس 5 عامل مهم ارزیابی می‌شود:

محتوا: آیا متن شما نکات اصلی سخنرانی را خلاصه کرده است؟

نمره محتوا بر این اساس داده می‌شود که آیا به تمام نکات مهم متن بدون اشتباه جلوه دادن موضوع اصلی در خلاصه اشاره کرده‌اید. اگر خلاصه‌ای بنویسید که موضوع یا هدف سخنرانی را درک نکرده باشید، هیچ نمره‌ای دریافت نمی‌کنید و نمره شما در این قسمت صفر می‌شود. بهترین پاسخ‌ها آنهایی هستند که نکات اصلی را در آن آورده و به نکات ضروری و مکمل نیز اشاره کرده باشند. همچنین بر روی موضوع اصلی تمرکز دارند و اطلاعات کلیدی را شامل شوند.

فرم: آیا پاسخ شما دقیقا بین 50 تا 70 کلمه است؟

نمره فرم با شمارش تعداد کلمات شما به دست می‌آید. اگر تعداد کلمات شما بین 50 تا 70 کلمه باشد، نمره کامل را دریافت خواهید کرد. نوشتن کمتر از 50 کلمه یا بیشتر از 70 کلمه نمره شما را کاهش خواهد داد. اگر نوشته شما کمتر از 40 کلمه یا بیشتر از 100 کلمه باشد، شما هیچ نمره‌ای دریافت نخواهید کرد و نمره شما در این بخش از آزمون صفر خواهد شد.

گرامر: آیا در پاسخ شما گرامر درستی استفاده شده است؟

نمره گرامر با بررسی ساختار اصلی جمله شما تعیین می‌شود. بهترین پاسخ‌ها دارای عبارت‌های مختصر هستند و به وضوح معنای مورد نظر در آن قرار دارد.

واژگان: آیا پاسخ نشان‌دهنده انتخاب صحیح و مناسب کلمه و کاربرد آن است؟

نمره واژگان بر اساس انتخاب کلمات مرتبط با سخنرانی و متناسب با یک فضای آکادمیک داده می‌شود. استفاده از کلمات مترادف نیز مفید خواهد بود. بهترین پاسخ‌ها شامل متونی است که در آن از کلمات مناسب و مترادف برای نشان دادن تنوع و مهارت زبانی استفاده شده است.

املا: آیا پاسخ شما دارای املا درست و ثابت کلمات است؟

موسسه پی تی ای املای انگلیسی ایالات متحده، انگلستان، استرالیا و کانادا را به رسمیت می‌شناسد. با این حال برای نمره گرفتن در این بخش باید از یک کنوانسیون املایی بهره ببرید و استفاده کنید.

توجه: نمره برای خلاصه متنی که می‌نویسید تعیین می‌شود. هیچ اعتباری برای جواب ندادن یا پاسخ نادرست در این بخش داده نمی‌شود. این سوال بر مهارت‌های گوش دادن، نوشتن، دستور زبان، املا و واژگان تاثیر می‌گذارد. مهارت صحبت کردن با این سوال ارزیابی نمی‌شود و مهارت خواندن شما فقط برای خواندن دستورالعمل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

3-2. انتخاب چندگانه، پاسخ‌های چندگانه

مدل سوال: بعد از گوش دادن به صدای ضبط شده، با انتخاب بیش از یک پاسخ، به سوالات چند گزینه‌ای متن یا صدا پاسخ دهید.

مهارت مورد نیاز:‌ شنیدن

طول سوال:‌ 40 تا 90 ثانیه

ساختار سوال دوم بخش لیسنینگ PTE انتخاب چندگانه است که برای این بخش شما باید به صدایی ضبط شده گوش دهید و به سوالات چند گزینه‌ای پاسخ دهید. گاهی اوقات بیش از یک جواب صحیح وجود دارد. صوتی شروع به پخش شدن می‌کند و شما فقط یکبار قادر به شنیدن آن هستید. سپس باید از بین لیستی از پاسخ‌ها، تمام گزینه‌هایی را که فکر می‌کنید درست است، انتخاب کنید. برای انتخاب یک گزینه روی آن با استفاده از دکمه چپ موس کلیک کنید و اگر نظرتان عوض شد دوباره روی گزینه، چپ کلیک کنید تا از انتخاب خارج شود. گزینه‌هایی که انتخاب می‌کنید زرد رنگ می‌شوند.

نکات مهم تست:

از نکات اصلی و مهم یادداشت برداری کنید.

در 7 ثانیه قبل از شروع ضبط، سوال را بخوانید و برای یادداشت برداری آماده شوید. یادداشت‌ها برای پاسخ دادن راهی مفیدتر از جواب دادن به سوالات در هنگام گوش دادن، هستند. زیرا ممکن است اطلاعات را به همان ترتیبی که در سوالات آمده است نشنوید. جزئیات و نکات اصلی را یادداشت کنید، زیرا باید بیش از یک گزینه را انتخاب کنید:

انتخاب های چندگانه پاسخ های چندگانه در لیسنینگ

با توجه به معنی انتخاب کنید نه بر اساس مطابقت کلماتی که می‌شنوید.

گزینه‌هایی را انتخاب کنید که از نظر معنا بهترین و بیشترین مطابقت را با معنی متنی که شنیده‌اید داشته باشند. به دلیل اینکه همان عبارات و کلمات را در گزینه‌ای می‌بینید آن را انتخاب نکنید. گزینه‌ها ممکن است از همان کلماتی که شنیده‌اید استفاده کرده باشند ولی با معنای آن مطابقت نداشته باشند.

نمونه سوال پاسخ های چندگانه آزمون PTE

نمره‌دهی

در قسمت پاسخ‌های چند گزینه‌ای یک ویدئو یا صدای مختصر در یک موضوع آکادمیک را می‌بینید یا می‌شنوید. پاسخی که می‌دهید بر اساس توانایی شما در تجزیه و تحلیل، تفسیر و ارزیابی آن سوال سنجیده می‌شود. اگر تمام پاسخ‌هایی که انتخاب کرده‌اید صحیح باشند بیشترین امتیاز را می‌گیرید و اگر یک یا چند گزینه‌تان درست باشد نمره کمتری دریافت خواهید کرد.

توجه: این سوال تنها بر امتیاز مهارت listening تاثیر می‌گذارد. مهارت‌های Speaking و Writing شما در آزمون PTE با این سوال تست نمی‌شود و مهارت خواندن فقط در خوانش دستورالعمل‌ها و گزینه‌ها به شما کمک می‌کند.

3-3. جاهای خالی را پر کنید.

مدل سوال: یک رونوشت از متنی که صدای آن پخش می‌شود با جاهای خالی بر روی صفحه نمایش داده می‌شود. بعد از شنیدن متن جاهای خالی را پر کنید.

مهارت مورد نیاز:‌ گوش دادن و نوشتن

طول سوال:‌ 30 تا 60 ثانیه

برای این بخش شما یک رونوشت از صدایی که پخش می‌شود دارید که جای برخی از کلمات آن خالی است. شما باید رونوشت را با تایپ کردن لغات و کلماتی که می‌شنوید کامل کنید. صدایی که می‌شنوید فقط یکبار برای شما پخش می‌شود. برای تایپ کلمات مناسب روی هر جای خالی کلیک کنید و بنویسید. همچنین می‌توانید از دکمه Tab برای حرکت در بین جاهای خالی استفاده کنید.

نکته: در حالیکه صدا پخش می‌شود، می‌توانید یادداشت برداری کنید و سپس جاهای خالی را پر کنید.

نکات مهم تست:

قبل از شروع پخش صدا، متن را مررور کنید.

در 7 ثانیه قبل از پخش صدا شما فرصت دارید تا متن را به سرعت مرور کنید و نگاهی به آن بیندازید. زمانی که اینکار را می‌کنید، جاهای خالی را نادیده بگیرید و سعی کنید موضوع اصلی متن را درک کنید. این به شما کمک می‌کند همانطور که متن را می‌شنوید، کلمات مناسب جاهای خالی را تشخیص دهید.

برخی از مواردی که می‌توانید به دنبال آن باشید:

نامهای مخصوص (که با حروف بزرگ شروع می‌شوند)، اطلاعاتی در مورد افراد و آنچه که انجام می‌دهند (مثلا مایک گریفیتز... محافظ)، مکان‌ها (به عنوان مثال جزیره سوماترا اندونزی) و سازمان‌ها (به طور مثال گروه حفاظت شده بنیاد بین المللی لئوس). نگران این نباشید اگر شما نمی‌دانید آنها چه چیزی یا چه کسی هستند.

نمونه سوال پر کردن جاهای خالی در آزمون PTE

همانطور که گوش می‌کنید، کلماتی را برای جاهای خالی در دفترچه خود یاداشت کنید.

صدا با سرعت نرمال و فقط یکبار پخش می‌شود. وقتی گوش می‌کنید وقت ندارید در مورد چگونگی املا کلمات جاهای خالی فکر کنید. از دفترچه‌تان برای نوشتن آنچه که می‌شنوید استفاده کنید. پس از اتمام صدا می‌توانید متن را بخوانید و با استفاده از یادداشت‌های خود در مورد کلمات جاهای خالی و نحوه املا آنها تصمیم گیری کنید. سپس آنها را در جاهای خالی یادداشت کنید:

پر کردن جاهای خالی در سوالات لیسنینگ

به یاد داشته باشید آیتم بعدی شروع نمی‌شود تا زمانی که در پایین صفحه روی N (NEXT) کلیک کنید. بنابراین شما کمی وقت دارید که در مورد پاسخ‌هایتان فکر کنید.

نمره‌دهی

پاسخ شما برای پر کردن فرم‌ها بر اساس توانایی شما در شنیدن کلماتی که در متن نیستند و نوشتن آنها، ارزیابی می‌شود. نمره شما در پر کردن فرم‌ها بر اساس موارد زیر سنجیده می‌شود:

محتوا: آیا پاسخ شما شامل تمام کلمات جاهای خالی است؟

نمره شما در این بخش با شمارش تعداد کلمات مناسب و با املا درست تعیین می‌شود. هر کلمه درست یک نمره خواهد داشت.

توجه: اگر تمام سطرها با کلمه مناسب به درستی پر شده باشند، نمره کامل را دریافت خواهید کرد و اگر یک یا چند سطر نادرست باشند نمره کمتری می‌گیرید. امتیاز این قسمت از آزمون در Listening و Writing تاثیر می‌گذارد. مهارتSpeaking  در این سوال تست نمی شود و مهارت خواندن شما فقط برای خواندن دستعورالعمل سوال و رونوشت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

3-4. خلاصه درست را انتخاب کنید.

مدل سوال: بعد از گوش دادن به یک صدا، پاراگرافی که بهترین خلاصه آن است را انتخاب کنید.

مهارت مورد نیاز:‌ گوش دادن و خواندن

طول سوال:‌ 30 تا 90 ثانیه

ساختار آزمون PTE برای این آیتم به این صورت است که شما باید خلاصه‌ای را انتخاب کنید که بیشترین مطابقت را با متن داشته باشد. فقط یکبار قادر به شنیدن صدای پخش شده، هستید. چندین گزینه ممکن وجود دارد که فقط یکی از آنها درست است. برای انتخاب گزینه با استفاده از دکمه چپ موس بر روی آن کلیک کنید. اگر نظرتان عوض شد می‌توانید دوباره چپ کلیک کنید تا گزینه از انتخاب خارج شود و گزینه دیگری را انتخاب کنید. خلاصه‌ای که انتخاب می‌کنید زرد رنگ و هایلایت می‌شود.

نکته: ممکن است شندین و خواندن همزمان دشوار باشد، به همین جهت توصیه می‌کنیم در هنگام گوش دادن یادداشت برداری کنید و سپس با استفاده از یادداشت‌هایتان گزینه صحیح را انتخاب کنید.

نکات مهم تست:

یاداشت برداری کنید و آن را با خلاصه درست مطابقت دهید.

قبل یا در حال شنیدن صدا، گزینه‌ها را نخوانید چرا که ممکن است شما را منحرف کند. در عوض در هنگام گوش دادن به متن نکات اصلی (مثل کلمات و عبارات کلیدی، اعداد، نام‌ها، تاریخ و هرگونه اطلاعاتی که گوینده به صورت برجسته بیان می‌کند) را در دفترچه یادداشت کنید. سپس گزینه‌ها را بخوانید و گزینه‌ای را انتخاب کنید که بیشترین مطابقت با جز‌ئیاتی که یادداشت کرده‌اید را دارد.

هایلایت کردن خلاصه در ست در لیسنینگ

نمره‌دهی

پاسخ شما بر اساس انتخاب خلاصه صحیح و توانایی شما در درک، تجزیه، تحلیل و ترکیب درست اطلاعات ارزیابی می‌شود. هیچ امتیازی برای پاسخ نادرست یا جواب ندادن به سوال در نظر گرفته نمی‌شود.

توجه: این سوال بر امتیاز شما در دو مهارت Listening و Reading تاثیر می‌گذارد. مهارت‌های رایتینگ و اسپیکینگ در این سوال ارزیابی نمی‌شود.

3-5. انتخاب چندگانه، پاسخ‌ تکی

مدل سوال: پس از گوش دادن به صدا، به سوالات چند گزینه‌ای در مورد محتوای متن پاسخ دهید.

مهارت مورد نیاز:‌ شنیدن

طول سوال:‌ 30 تا 60 ثانیه

برای این بخش از آزمون PTE باید به متنی گوش دهید و سپس به سوالات چند گزینه‌ای پاسخ دهید. صدایی که می‌شنوید فقط یکبار برای شما پخش می‌شود و تنها یکبار قادر به شنیدن آن خواهید بود. برای هر سوال چندین گزینه متفات وجود دارد که تنها یکی از آنها درست است. برای انتخاب گزینه با استفاده از دکمه چپ موس بر روی آن کلیک کنید. اگر نظرتان عوض شد می‌توانید دوباره چپ کلیک کنید تا گزینه از انتخاب خارج شود و گزینه دیگری را انتخاب کنید. پاسخی که انتخاب می‌کنید زرد رنگ و هایلایت می‌شود.

نکات مهم تست:

بر روی اطلاعاتی که نیاز دارید تمرکز کنید.

برای گوش دادن به سوالات چند گزینه‌ای بخش اصلی سوال به شما می‌گوید که باید بر روی چه چیزی تمرکز کنید. آگاهی از قسمت اصلی، به شما در گوش دادن بهتر کمک می‌کند.

به طور مثال: سوال به شما می‌گوید بر روی موضوع و ایده اصلی تمرکز کنید:

 (علت اصلی فروپاشی شرکت چیست؟) What was the main cause of the company’s collapse?

یا گوش دادن به برخی جزئیات و اطلاعات تکمیلی:

(سخنران به چه جنبه‌ای از سایست حمل و نقل گذشته اشاره کرد؟) What aspect of past transport policy does the speaker mention?

یا گوش دادن به یک نتیجه گیری که توسط سخنران انجام می‌شود:

 (سخنران چه پیشنهادی می‌دهد که کارخانه مجبور است انجام دهد؟)  What does the speaker suggest that the factory may have to do?

یا گوش دادن به هدف سخنران:

(چرا سخنران درباره کاهش مالکیت ماشین صحبت کرد؟)Why does the speaker talk about the fall in car ownership?  

قبل از گوش دادن به متن، گزینه‌ها و سوال را مرور کنید.

در 5 ثانیه قبل از شروع پخش صدا، به سرعت سوال و گزینه‌ها را بخوانید تا مطمئن شوید موضوع را درک کرده‌اید. به عنوان مثال، در تصویر زیر، سوال نشان می‌دهد سخنران درباره آینده صحبت خواهد کرد و گزینه‌ها همه شامل کلمه "Media" هستند. بدین ترتیب خواهید فهمید که شما به متنی گوش خواهید کرد که درباره رسانه در آینده صحبت می کند. و شما قبل از شنیدن صدا، موضوع آن را درک خواهید کرد.

انتخاب چندگانه پاسخ تکی

نمره‌دهی

 امتیاز شما در این بخش از آزمون PTE به درست جواب دادن سوالات و انتخاب گزینه درست بستگی دارد. سوالات با پاسخ اشتباه یا فاقد جواب شامل نمره‌ای نمی‌شوند.

توجه: این سوال تنها بر نمره Listening شماتاثیر می‌گذارد. مهارت‌های صحبت کردن و نوشتن شما با این سوال تست نمی‌شود و مهارت خواندن فقط در خواندن دستورالعمل سوال و گزینه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

3-6. کلمات جا افتاده را انتخاب کنید.

مدل سوال: پس از گوش دادن به متن، کلمه‌ی جا افتاده را از بین لیست انتخاب کنید تا متن کامل شود.

مهارت مورد نیاز:‌ شنیدن

طول سوال:‌ 20 تا 70 ثانیه

سوال ششم از بخش لیسنینگ آزمون PTE کلمات جا افتاده است. برای این قسمت، به جای آخرین بخش از کلمات در متنی که پخش می‌شود صدای بوق می‌شنوید. برای تکمیل متن باید گزینه مناسب را از بین گزینه‌های نمایش داده شده انتخاب کنید. صدایی که می‌شنوید فقط یکبار برای شما پخش می‌شود و تنها یکبار قادر به شنیدن آن خواهید بود. برای هر سوال چندین گزینه متفات وجود دارد که تنها یکی از آنها درست است. برای انتخاب گزینه با استفاده از دکمه چپ موس بر روی آن کلیک کنید. اگر نظرتان عوض می‌توانید دوباره چپ کلیک کنید تا گزینه از انتخاب خارج شود و گزینه دیگری را انتخاب کنید. پاسخی که انتخاب می‌کنید زرد رنگ و هایلایت می‌شود.

نکات مهم تست:

اگر نظرتان نسبت به جواب سوال تغییر کرد، بدانید چه کاری باید انجام دهید.

برای هر مورد در این بخش، سه تا پنج گزینه وجود دارد که تنها یکی از آنها درست است. در پایان پخش صدا، بر روی گزینه‌ای که فکر می‌کنید درست است کلیک کنید. صدای بعدی پخش نمی‌شود تا بر روی دکمه Next کلیک کنید. بنابراین کمی وقت دارید تا نسبت به پاسخی که دادید بیاندیشید. اگر می‌خواهید جواب خود را تغییر دهید روی آن دوباره کلیک کنید. سپس دوباره بر روی گزینه‌ای که فکر می‌کنید درست است کلیک کنید.

انتخاب کلمات جا افتاده در لیسنینگ

نمره‌دهی

پاسخ شما در این قسمت بر اساس توانایی شما در پیش بینی آنچه از متن سخنرانی نمی شنوید و سرنخ هایی که از متن دریافت می کنید، مورد قضاوت قرار می گیرد. امتیاز شما در این بخش به درست جواب دادن سوالات و انتخاب گزینه درست بستگی دارد. سوالات با پاسخ اشتباه یا فاقد جواب شامل نمره‌ای نمی‌شوند.

توجه: این سوال تنها بر نمره Listening شما تاثیر می‌گذارد. مهارت‌های صحبت کردن و نوشتن شما با این سوال تست نمی‌شود و مهارت خواندن فقط در خواندن دستورالعمل سوال و گزینه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

3-7. کلمات نادرست را انتخاب کنید.

مدل سوال: یک متن از صدایی که پخش می‌شود بر روی صفحه نمایش داده می‌شود. در حالی که به صدا گوش می‌دهید کلماتی که در رونوشت با صدا متفاوت هستند را مشخص کنید.

مهارت مورد نیاز:‌ گوش دادن و خواندن

طول سوال:‌ 50 تا 150 ثانیه

برای این بخش از آزمون PTE شما یک رونوشت از صدا و متنی که می‌شنوید پیش رو دارید، ولی رونوشت حاوی خطاهایی است. در حالی که به صدا گوش می‌کنید و متن را می‌خوانید، باید کلماتی که در رونوشت و صدا متفاوت هستند را پیدا کنید و تشخیص دهید. صدا فقط یکبار پخش میشود و تنها یکبار قادر به شنیدن آن هستید. برای انتخاب کلمه بر روی آن با استفاده از دکمه چپ موس کلیک کنید و اگر نظرتان را عوض کردید دوباره چپ کلیک کنید و کلمه دیگری را انتخاب کنید. کلمات انتخاب شده هایلایت و زرد رنگ می‌شوند.

نکات مهم تست:

قبل از گوش دادن به صدا، به سرعت متن رونوشت را مرور کنید و بر روی کلمات کلیدی تمرکز کنید.

در 10 ثانیه قبل از شروع صدا، نمی‌توانید متن رونوشت را کلمه را به کلمه و کامل بخوانید، اما برای درک موضوع می توانید آن را مرور کنید. بر روی کلماتی که به شما اطلاعات می‌دهند تمرکز کنید. به عنوان مثال، اسم‌ها (economy)، صفت‌ها (industrial)، و فعل‌ها (manufactured). درک کنید موضوع اصلی چیست، این به شما کمک خواهد کرد تا کلماتی که با موضوع مرتبط نیستند را انتخاب نکنید.

مشخص کردن کلمات اشتباه در لیسننیگ

متن را با مکان نما همراه با گوش دادن دنبال کنید.

در این بخش شما باید کلمات اشتباه متن رونوشت را پیدا کنید، پس سعی نکنید به جای گوش دادن یادداشت برداری کنید. موس (مکان نما) را در امتداد خطوط و همزمان که صدای متن را می‌شنوید حرکت دهید و بر روی هر کلمه‌ای که متفاوت است کلیک کنید.

هایلات کردن کلمات نادرست در آزمون PTE

نمره‌دهی

نمره شما در این بخش به توانایی شما در تشخیص کلمات متفاوت متن و صدا بستگی دارد. هر کلمه درست یا نادرستی که انتخاب می‌کنید نمره دارد. اگر تمام کلمات انتخاب شده درست باشد، نمره کامل را دریافت خواهید کرد. اگر یک تا چند کلمه نادرست باشد، نمره کمتری دریافت می‌کنید. این سومین قسمت از سوالات آزمون PTE است که اگر انتخاب نادرستی داشته باشید نمره‌تان کم خواهد شد. برای هر گزینه اشتباه 1 نمره کم خواهد شد و برای گزینه‌های درست 1 نمره بدست خواهید آورد. پس مطمئن باشید که انتخاب‌های درستی انجام داده‌اید.

توجه: این سوال بر امتیاز شما در دو بخش Listening و Reading تاثیر می‌گذارد و مهارت‌های رایتینگ و اسپیکینگ در این سوال تست نمی‌شوند.

3-8. دیکته بنویسید.

مدل سوال: بعد از شنیدن یک جمله آن را بنویسید.

مهارت مورد نیاز:‌ شنیدن و نوشتن

طول سوال:‌ 3 تا 5 ثانیه

در این قسمت شما یک جمله کوتاه می‌شنوید که باید آن را در کادر پایین صفحه تایپ کنید. صدایی که می‌شنوید تنها یکبار پخش می‌شود و شما تنها یکبار قادر به شنیدن آن هستید. در حالی که صدا پخش می‌شود می‌توانید آن را در دفترچه خود یادداشت کنید. به یاد داشته باشید در آخر املای خود را بررسی کنید.

نکات مهم تست:

کلماتی که املای صحیح آنها را به خاطر می‌آورید با نظم درست در کادر تایپ کنید.

شما برای هر کلمه درستی که تایپ می‌کنید نمره دریافت می‌کنید. اگر کلمه‌ای را به خاطر می‌آورید ولی دقیقا نمیدانید در کجای جمله از آن استفاده شده بود از دانش گرامر انگلیسی خود کمک بگیرید تا بتوانید تصمیم درستی بگیرید:

نوشتن دیکته در آزمون PTE

نمره‌دهی

نمره‌ای که دریافت می کنید طبق املای شما و توانایی شما در به خاطر آوردن جمله‌ای که گفته شد، ارزیابی می‌شود. امتیاز شما در این قسمت بر اساس عامل زیر محاسبه می‌شود:

محتوا: آیا پاسخ شما شامل تمام کلمات جمله و تنها این کلمات است؟

نمره محتوا بر اساس شمارش تعداد کلمات صحیحی که نوشته‌اید، داده می‌شود. اگر تمام کلمات در جای درست و با املای صحیح نوشته شده باشند، شما بالاترین نمره را دریافت می‌کنید.

توجه: این سوال بر امتیاز شما در دو بخش Listening و Writing تاثیر می‌گذارد و مهارت‌ صحبت کردن در این سوال تست نمی‌شوند. مهارت خواندن نیز فقط برای خواندن دستورالعمل سوال استفاده می‌شود.

نتیجه‌گیری:

برای گرفتن بهترین نتیجه در آزمون PTE باید تمام جزئیات آزمون و ساختار آن را بدانید و بر آن تسلط داشته باشید. آزمون PTE درای سه قسمت کلی است که ما در چهار مقاله به تفضیل آن را توضیح دادیم. برای آمادگی در آزمون PTE به جز دانستن نوع و محتوای سوالات به تمرین و بالا بردن مهارت‌های خود نیز نیاز دارید. در همین راستا شرکت در کلاس‌های آمادگی آزمون PTE آزمون‌های ماک کمک شایانی به شما خواهند کرد.


نویسنده: نفیسه دباغ