09396961895 مشاوره آموزشی رایگان

09396961895 مشاوره آموزشی رایگان

راهنمای فرمت آزمون PTE Academic | ریدینگ (Reading)

      4.8 از 5 رای

ریدینگ آزمون PTE

ساختار سوالات آزمون PTE Academic | بخش ریدینگ (Reading)

در پارت اول آزمون یعنی اسپیکینگ و رایتینگ، ساختار سوالات بررسی شد اما در این مقاله پارت دوم آزمون PTE مهارت ریدینگ شما سنجیده می شود. بخش ریدینگ دارای 15 تا 20 تست مستقل و ترکیبی از آیتم های مختلف با نحوه پاسخ دهی مختلف است. مانند تست‌های چند‌گزینه‌ای با یک گزینه صحیح، چند‌گزینه ای با چند گزینه صحیح، مرتب کردن پاراگراف و پرکردن جاهای خالی از تست های این بخش است که برای نوشتن و گوش دادن به محتوای ارائه شده به زبان انگلیسی طراحی شده اند. یکی از سوالات بخش ریدینگ مانند بخش های دیگر متفاوت بوده و از رایتینگ است.

جدول فرمت سوالات آزمون pte

2.1 چند گزینه ای یک پاسخ (Multiple Choice, Single Answer)

مدل سوال: بعد از خواندن متن به یک سوال چند گزینه ای پاسخ می دهید(یک گزینه درست است)

مهارت مورد نیاز: ریدینگ

طول سوال: حداکثر تا 300 کلمه

برای این سوال ریدینگ شما باید متن را به دقت بخوانید سپس به یک سوال چند گزینه ای پاسخ دهید. ممکن است چند گزینه کمی به پاسخ نزدیک باشند ولی فقط یک گزینه پاسخ درست است. همچنین امکان اصلاح پاسخ را هنگام انتخاب گزینه ها دارید و وقتی انتخاب می کنید با رنگ زرد هایلایت می شود.

مقاله مرتبط:  مراکز برگزاری و هزینه آزمون PTE

نکات مهم چند گزینه‌ای:

قبل از خواندن متن کلمات کلیدی را در یک نگاه یادداشت کنید

سوال این بخش ممکن است یک سوال یا یک جمله با یک جای خالی باشد. شما باید سعی کنید یک بار به دقت سوال را بخوانید و کلمات کلیدی را پیدا کنید، سپس در کمترین زمان به جواب می رسید.

گزینه های پاسخ را ارزیابی کنید

گزینه ها ممکن است به صورت کلمه، عبارت یا جمله باشند و شما احتمالاً قبل از خواندن متن هم، با پیدا کردن کلمات کلیدی می توانید پاسخ بدهید.

نمره دهی

نمره بالا در سوالات چند گزینه ای نیاز به توانایی آنالیز سریع و ارزیابی متن به صورت روخوانی دارد. نمره شما به تعداد پاسخ های درست بستگی دارد و هیپ نمره ای به جواب های غلط یا نامرتبط داده نمی شود. سوالات چند گزینه ای فقط روی نمره ریدینگ تأثیر دارند.

2.2 چند گزینه ای، چند جوابی (Multiple Choice, Multiple Answer)

مدل سوال: بعد از خواندن سوال چند گزینه ای باید یک یا چند گزینه را بعنوان پاسخ انتخاب کنید.

مهارت مورد نیاز : ریدینگ

طول سوال: حداکثر تا 300 کلمه

بین گزینه های موجود ممکن است چند گزینه درست باشند و باید همه گزینه هایی که فکر می کنید درست است را انتخاب کنید. شما می توانید گزینه انتخابی که به رنگ زرد درآمده را تغییر دهید، با انتخاب مجدد گزینه غیر فعال می شود و می توانید گزینه دیگری انتخاب کنید.

نکات مهم چند گزینه‌ای چند جوابی:

مطمئن شوید نمره دهی سوال چگونه است

دستورالعمل سوال را به دقت بخوانید شما بیش از یک گزینه درست در پاسخ ها دارید. شما برای هر جواب درست نمره میگیرید، درحالی که با انتخاب هر جواب غلط نمره از دست می دهید. اگر همه گزینه ها را انتخاب کنید نمره سوال را از دست خواهید داد.

گزینه های تکراری را یادداشت کنید

به سرعت گزینه ها را بخوانید اگر تکراری بود یادداشت کنید به ویژه صفت ها و اسم هایی که در گزینه ها تکرار می شوند به احتمال زیاد جواب درست مربوط به این گزینه هاست. کلمات تکراری را پیدا کنید سپس با توجه به آن ها جواب را بیابید.

نمره دهی

به نسبت تعداد جواب های درست در گزینه های موجود نمره می گیرید و هر گزینه اشتباه باشد به همان میزان نمره از دست می دهید. در واقع هر جواب اشتباه یک جواب درست را از بین می برد.

2.3 مرتب کردن پاراگراف (Re-order Paragraphs)

مدل سوال: چند باکس متنی در تصویر قرار می گیرد شما باید آن ها را در جای خود در پاراگراف قرار دهید

مهارت مورد نیاز: ریدینگ

طول سوال: حداکثر تا 150 کلمه

چند باکس متن روی مانیتور با ترتیب بهم ریخته مشاهده می کنید که باید به ترتیب صحیح قرار بگیرند. در این سوال شما قسمت های خالی پاراگراف را که بصورت باکس متنی هستند درگ می کنید و سر جایشان قرار می دهید.

به دو صورت می توانید جاهای خالی را پر کنید:

1.        روی باکس متنی کلیک کرده و آن را در محل مورد نظر درگ کنید

2.      باکس متنی را کلیک کرده سپس روی بخش مورد نظر کلیک کنید، به علاوه شما میتوانید با کلیک روی فلش های بالا و پایین آن را هدایت کنید.

برای غیر فعال کردن گزینه ها در جای خالی صفحه کلیک کنید.

نکات مهم مرتب کردن پاراگراف:

قبل از جاگذاری عبارات در پاراگراف، باکس های متنی را بخوانید

برای درک ایده اصلی هریک، ابتدا باکس های متنی را بخوانید و کلمات کلیدی را پیدا کنید. این روش به شما کمک می کند تا ارتباط باکس های متنی با پاراگراف را بیابید.

موضوع پاراگراف را بیابید

هر پاراگراف خوب از یک موضوع تشکیل می شود که مشخص و روشن است و موضوعات دیگر به نوعی به آن مرتبط هستند. این جملات مانند تصویر زیر به تنهایی و مستقل می آیند و به چیزی یا کسی در متن ارجاع داده نمی شوند.

نمره دهی

نمره این سوال مانند سوالات چند گزینه ای به تعداد جواب های درستی که میدهید داده میشود. ممکن است شما به 2سوال از 4 سوال پاسخ درست و 2 سوال دیگر را اشتباه پاسخ دهید یا خالی بگذارید که در این صورت نمره ای از این بخش نمی گیرید.

2.4  پر کردن جاهای خالی (Fill in the Blanks)

مدل سوال: یک متن با چند جای خالی به شما نمایش داده می شود و شما باید کلمات را درگ کنید و در محل مورد نظر رها کنید.

مهارت مورد نیاز: ریدینگ

طول سوال: حداکثر تا 80 کلمه

برای سوال های اینگونه فقط کافیست کلمات را در جای درست قرار دهید و جاهای خالی را پر کنید.

یک متن با تعدادی جای خالی دارید که از شما خواسته شده با گزینه های که دارید ، پر شوند.

نکات مهم پر کردن جاهای خالی:

به کلمات آشنایی که معمولا کنار هم می آیند توجه کنید

بعضی از کلمات اغلب با هم می آیند که به آن ها collocation می گویند و این کلمات به شما کمک می کند تا کلمه صحیح را پیدا کنید مثلا در عبارت The general public"" شما با دیدن کلمه general متوجه ارتباط آن با کلمه public می شوید و جاگذاری می کنید.

از مهارت گرامر کمک بگیرید

یکبار جمله را بخوانید سپس کلمه قبل جای خالی را بررسی کنید در مثال زیر کلمه beginning to"" قبل از جای خالی آمده و میدانیم که بعد از to فعل می آید پس به نوبت گزینه های غیر مرتبط را برای این فیلد خط بزنید. مثلا کلمه world و formal به ترتیب اسم و صفت هستند پس نمی توانند در فیلد قرار بگیرند.

در نهایت از گزینه های see و look باقی ماند که به معنی دیدن است و با جمله معنی نمی دهد پس گزینه های cite  و quote باقی می ماند که cite پاسخ صحیح است.

نمره دهی

برای گرفتن نمره بالا در این سوال شما به مهارت گرامر و دامنه واژگان مناسبی نیاز دارید. در سوالات جای خالی به میزان گزینه های درست نمره میگیرید و اگر تمام جاهای خالی را پر نکنید هم به میزان کلمات صحیح نمره میگیرید.

2.5 ریدینگ و رایتینگ (Reading & Writing Fill in the Blanks)

مدل سوال: ساختار سوال مانند بخش قبلی است و شما باید جاهای خالی را با کلمات پر کنید

مهارت مورد نیاز: ریدینگ

طول سوال: متن تا 300 کلمه

این سوال مشابه سوال قبلی است با این تفاوت که شما یک متن با تعدادی جاهای خالی دارید که مقابل هر جای خالی چند گزینه ارائه شده که فقط می توانید از آنها انتخاب کنید.

نکات مهم پر کردن جای خالی (رایتینگ):

کل متن را بخوانید تا به گزینه های درست برسید

فهمیدن مفهوم متن به شما در پیدا کردن گزینه های صحیح کمک می کند مثلا اگر متن زیر را کامل بخوانید کلمات و عبارات کلیدی که به "change" اشاره دارند را پیدا میکنید. روی فیلد خالی کلیک کنید تا گزینه های هر بخش برایتان نمایش داده شود.

عبارات قبل و بعد جای خالی به شما کمک می‌کند

کلمات پیشنهادی هر جای خالی ممکن است به نظر شبیه و هم خانواده بیایند اما کاربرد و معانی متفاوت دارند. در مثال زیر فقط کلمه "access" برای این فیلد مناسب است. سعی کنید کلماتی را انتخاب کنید که معنی جمله را تکمیل می کنند.

نمره دهی

دستورالعمل نمره دهی مانند سبخش قبلی به نسبت تعداد گزینه های درست امتیاز می گیرید و اگر خالی رها کنید هیچ امتیازی از این بخش نمی گیرید. نمره این سوال بر ریدینگ و رایتینگ شما تأثیر می گذارد.

نتیجه گیری:

با دقت به نکات گفته شده در بخش ریدینگ می توانید در آزمون PTE نمرات بالا بگیرید چرا که همه بخش های شما با هم ارتباط امتیازی دارند و سوالات ریدینگ کمی راحت تر از بخش های دیگر بوده و میتوانید با زیرکی از این بخش امتیاز بگیرید. مقاله بعدی ما پارت سوم (لیسنینگ) فرمت آزمون PTE را ازدست ندهید.

مقاله مرتبط:  صفر تا صد آزمون PTE

نویسنده: امید خلیل پور