09396961895 مشاوره آموزشی رایگان

09396961895 مشاوره آموزشی رایگان

راهنمای فرمت آزمون PTE Academic | اسپیکینگ و رایتینگ (بخش اول)

      4.3 از 11 رای

راهنمای فرمت آزمون PTE Academic | بخش اول

PTE Academic آزمون پیشرو زبان انگلیسی برای تحصیل در خارج از کشور و مهاجرت است که به طور معمول نتایج PTE Academic ظرف پنج روز کاری در دسترس است. در این مقاله فصد داریم تا شما را با جزئیات ساختار آزمون PTE آشنا کنیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

 

برای ثبت نام در آزمون PTE باید ابتدا یک مرکز رسمی پیرسون در نزدیکی شهر یا کشور خود بیابید. کافیست خودتان را برای کار با یک کامپیوتر و هدست برای گوش دادن، خواندن و پاسخ دادن به سوالات آماده کنید. آزمون دارای 3 بخش اصلی اسپیکینگ و رایتینگ(باهم)، لیسنینگ و ریدینگ است که در یک جلسه 3 ساعته برگزار می شود. در این آزمون 20 نوع سوال مختلف از چند گزینه ای گرفته تا انشا نویسی و تفسیر اطلاعات خواهید داشت. در آزمون PTE آکادمیک شما به انگلیسی زبانان بریتیش و امریکن و البته افراد غیر بومی که بخوبی انگلیسی صحبت می کنند گوش می کنید، در واقع Pearsonpte تلاش کرده تا سبک .سوالات را با توجه به لهجه های رایج انگلیسی که عموم مردم دنیا صحبت می کنند، شبیه سازی کند

شاید آزمون  PTE برای شما کمی ناآشنا باشد درحالیکه آزمون IELTS جایگاه مستحکمی برای خود دست و پا کرده است. ولی این تازه وارد طی یکسال گذشته رشد بسیار زیادی داشته و مراکز زیادی آن را تأیید کرده‌اند، البته این روند همچنان ادامه دارد. در حال حاضر آزمون PTE به صورت گسترده در دانشگاه ها، مراکز دولتی و موسسات خصوصی کشورهای استرالیا، نیوزلند، امریکا، کانادا، سنگاپور، مالزی، نروژ، آلمان، اسپانیا، سوئد، روسیه (این لیست همچنان در حال اضافه شدن است) مورد تایید است. مدرک PTE با توجه به محبوبیت آن در کشورهای اروپایی و امریکایی به یکی از مهم ترین آزمون زبان انگلیسی برای مهاجرت تبدیل شده است.

برای اطلاع از لیست دقیق مراکزی که PTE را تایید می کنند باید به سایت رسمی Ptepearson بطور کلی نمره PTE  از 10 تا 90 است و نمره 70 تا 80 این آزمون معادل نمره 7 تا 7.5 آیلتس است.

موسسه زبان اول با روش های آموزشی جدید دوره های آمادگی آزمون PTEرا با کیفیت بالا و مدرسین حرفه ای برگزار می کند و با شرکت در آزمون های آزمایشی روند آمادگی شما برای آزمون انالیز می شود.

پارت اول‌: اسپیکینگ و رایتینگ

این بخش مهارت های اسپیکینگ و رایتینگ شما را به چالش می کشد. مدت زمان این بخش 77 تا 93 دقیقه است.

برای ارزیابی مهارت اسپیکینگ، توانایی شما در صحبت کردن به انگلیسی رایج در محیط دانشگاهی آزمایش می شود. برای بخش رایتینگ هم شما باید از پاسخ های درست به سوالات از نظر گرامر و نوشتاری، استفاده کنید.

 

1.1 اسپیکینگ (معرفی شخصی)

بخش معرفی شخصی به شما این فرصت را به شما می دهد تا اطلاعات بیشتری به موسسه و مرکز مورد نظر بدهید.  شما 25 ثانیه فرصت دارید تا بصورت سریع بخوانید و خودتون را برای پاسخ آماده کنید. و بعد 30 ثانیه برای ضبط پاسخ به فرصت دارید و شما فقط یک بار امکان ضبط پاسخ خودتان را دارید. این بخش در نمره نهایی شما تاثیری ندارد ولی به همراه ریز نمرات بخشهای مختلف به صورت گزارش به موسسه آموزشی مورد نظر فرستاده می شود.

1.2 رو خوانی با صدای بلند (Read Aloud)

مدل سوال‌: یک متن در مانیتور نمایش داده می شود و شما باید آن را با صدای بلند بخوانید

مهارت مورد نیاز‌: ریدینگ و اسپیکینگ

طول سوال‌: بالای 60 کلمه بوده

مدت زمان‌: کاملا به آیتم مورد نظر و اندازه متن بستگی دارد

در این بخش شما باید فقط متن مشخصی را بلند از رو بخوانید. همانطور که در ویدیو بالا می‌بینید میکروفون بعد از یک شمارش معکوس برای شما فعال می شود. قبل از شروع بخش 30 تا40 ثانیه زمان دارید تا آماده شوید که بسته به مقدار متن شما تعیین می‌شود. بعد از شنیدن صدای بیپ شروع به خواندن می کنید باید حواستان باشد که قبل از صدای بوق شروع نکنید چون صدای شما ضبط نمی شود. شما کافیه شفاف صحبت کنید نیازی نیست عجله کنید.

اگر قبل از زمان مشخص خواندن متن را تمام کنید، گزینه recording به completing تغییر میکند. شما در هر بخش فقط یک بار امکان ضبط دارید.

نکته‌: اگر بیش تر از 3 ثانیه سکوت کنید عملیات ضبط متوقف می شود و در بخش مذکور رد می شوید.

نکات مهم بخش بلند خوانی‌:

علامت گزاری کنید تا بدانید موقع خواندن متن کجا باید مکث داشته باشید

شما 30 تا 40 ثانیه قبل از روشن شدن میکروفون فرصت دارید، پس کلمات معنی دار را مشخص کرده و در ذهن خود علامت گزاری کنید، بنابراین می دانید کجا نیاز دارید کمی مکث کنید یا لحنتان را تغییر دهید. استفاده هوشمندانه از مکث کوتاه به شما کمک می کند تا متنی که روخوانی می‌کنید برای شنونده قابل فهم تر باشد و این به نمره شما کمک می کند. در مثال زیر جاهایی که  آمده جاهای هستند که ممکنه شما بخواهید کمی مکث کنید تا اسپیکینگ شما با کیفیت‌تر شود و امتیاز این بخش را کامل بگیرید.

Photography’s gaze widened during the early years of the twentieth century / and, / as the snapshot camera became increasingly popular, / the making of photographs became increasingly available / to a wide cross-section of the public. / The British people grew accustomed to, / and were hungry for, / the photographic image.

استرس را روی کلمات اصلی و با اهمیت بگزارید

هنگام خواندن متن سعی کنید استرس را روی کلماتی بگزارید که معنی جمله را میرسانند. این کار را با خواندن این کلمات با صدای کمی بلندتر و تاکید بر سیلاب های اصلی آن ها انجام دهید. همچنین باید روی تون صدا کنترل داشته باشید و از یک الگوی نوسانی تون صدا بصورت بالا و پایین پیروی کنید، ارتباط کلمات متصل به هم در جمله و شروع و پایان جمله را مشخص کنید. به متن زیر توجه کنید، کلماتی که دارای استرس هستند خط دارند و کلماتی که باید تون صدا در آن ها تغییر کنه با فلش بالا و پایین مشخص شده اند؛↓↑ 

The development of easy-to-use statistical software has changed the way statistics is being taught and learned . Students can make transformations of variables , create graphs of distributions of variables , and select among statistical analyses all at the click of a button . However , even with these advancements , students sometimes find statistics to be an arduous task

فاکتور های نمره دهی بخش اسپیکینگ (بلند خوانی)

نمره شما در بخش بلند خوانی به صورت زیر خواهد بود‌:

محتوا‌: اینکه تمام کلمات را بیان کردید یا فقط بخشی از آن خوانده اید.

سیستم بر اساس تعداد کلماتی که توسط شما و درست تلفظ شود به شما نمره می دهد. هرگونه تغییر کلمات با کلمات جدید و یا حذف کلمات نمره منفی دارد.

روان خوانی‌: میزان روان خوانی و رعایت سرعت و ریتم مناسب در خواندن بسیار مهم است. در اصل هر چقدر روان تر، راحت تر و بدون مکث زیاد و دست پاچگی بخوانید نمره بیشتری از این بخش می گیرید.

نمره دهی بر اساس میزان روان خوانی (رعایت ریتم و بیان کلمات تاکیدی) صورت می گیرد. برای اینکه بتوانید از این بخش نمره خوبی بگیرید باید طبق یک نرخ ثابت و بدون اشتباه صحبت کنید. شروع اشتباه و تکرار کلمه نمره منفی خواهد داشت.

تلفظ‌: نوع تلفظ کلمات و توانایی راحت صحبت کردن مانند یک انگلیسی زبان.

در بخش تلفظ با توجه به میزان قابل فهم بودن آن برای عموم افراد انگلیسی زبان امتیاز داده می شود. باید استرس ها و نوع تلفظ درست کلمات و ارتباط کلمات با یکدیگر را رعایت کنید و مهم تر از همه برای فرد بومی انگلیسی زبان قابل فهم باشد.

آکادمی PTE لهجه های مخصوص کشورهای مختلف انگلیسی زبان و تنوع ملیتی را به خوبی از هم تشخیص می دهد و میزان قابل فهم بودن آن برای عموم انگلیسی زبان ها را هم تخمین میزند.

نکته :

·         این آیتم (تلفظ) روی امتیاز بخش های اسپیکینگ ریدینگ روان خوانی و همین بخش تاثیر میگزارد.

·         این بخش روی لیسنینگ و رایتینگ شما تاثیری ندارد.

برای اطلاع از مراکز برگزاری آزمون PTE و زمان بندی آزمون به سایت pearsonpte.com مراجعه کنید. 

1.3 تکرار جمله (Repeat Sentence)

مدل سوال‌: بعد از شنیدن یک کلمه در زمان بندی مشخص باید آن را تکرار کنید

مهارت مورد نیاز‌: لیسنینگ و اسپیکینگ

طول سوال‌: 3 تا 9 ثانیه

مدت زمان‌: 15 ثانیه

در این بخش شما باید جمله ای که میشنوید را تکرار کنید

اسپیکر به صورت اتوماتیک پلی می شود و بعد از تمام شدن جمله میکروفون شروع به ضبط می کند و مانیتور به شما حالت ضبط را نمایش می دهد. بلافاصله باید شروع کنید (در این بخش خبری از صدای تون یا بیپ نیست) پس بعد از اتمام جمله بلافاصله شروع کنید. فقط باید واضح صحبت کنید نیازی نیست با صدای بلند صحبت کنید، میکروفون ها بسیار حساس هستند.

اگر قبل از زمان مشخص جمله را تمام کنید سیستم بصورت خودکار بخش را برای شما به پایان میرساند. جمله فقط یکبار برای شما پخش می شود و امکان پخش مجدد وجود ندارد.

نکات مهم بخش تکرار جمله‌:

به عباراتی که در جمله با صدای بلندتر خوانده شد دقت کنید.

شما در ازای عبارات درستی که به یاد می‌آورید و جمله را تکمیل می کنید نمره می‌گیرید. پس هرچه بیشتر معنی عبارات را بفهمید به همان مقدار می توانید جمله سازی کنید. به عنوان مثال در جمله زیر سه عبارت وجود دارد که با بک اسلش (/) جدا شدند و هر کدام دارای معانی جداگانه هستند.

Next week’s tutorial / on Tuesday / has been cancelled.

اگر در جمله به عبارات معنی دار دقت کنید شانس بیشتری برای به یاد آوردن و تکرار آن ها خواهید داشت.

آهنگ و ریتم تلفظ جمله را تقلید کنید

سعی کنید لحن کسی که جمله را می خواند به خاطر داشته باشید تا به کمک آن معنی جمله را بفهمید. صدای شما باید آرام و واضح باشد و بیشتر تمرکز خود را روی نحوه بیان کلمات و لحن بگزارید. کلمات و گاها چند حرف از کلمه دارای استرس هستند در اینجا زیر کلمات استرس دار خط کشیدیم و کلماتی که باید تون صدا را پایین آوریم با فلش  نمایش دادیم، به جمله زیر توجه کنید :

I’m going to attend the briefing for students .

نمره دهی

محتوا‌: آیا پاسخ شما تمام محتوا یا بخشی از آن را شامل می شود؟

با توجه به تعداد کلمات درستی که بیان می کنید اگر پاسخ شما شامل هیچ یک از کلمات محتوا نشود امتیاز نمیگیرید.

روان خوانی‌: آیا پاسخ شما روان و قابل فهم است؟

ریتم عبارات شما و میزان استرس روی کلمات تشخیص داده می شود. فاکتورهای امتیاز دهی بخش روان خوانی و تلفظ دقیقاً مانند بخش قبل حساب می شود.

نکته:

در صورتیکه عبارات را عینا تکرار شوند امتیاز میگیرید و در صورت پاسخ نامرتبط یا عدم پاسخ امتیاز نمیگیرید.

در سوالات اینگونه مهارت رایتینگ شما آزمایش نمیشود و به مهارت ریدینگ هم برای خواندن دستورالعمل ها نیاز دارید.

راهنمای نمره دهی آکادمی PTE

1.4 توصیف تصویر (Describe Image)

مدل سوال‌: یک تصویر روی مانیتور نمایش داده می شود و شما باید جزئیات آن را توضیح دهید.

مهارت مورد نیاز‌: اسپیکینگ

مدت زمان‌: 40 ثانیه

برای این بخش باید در مورد تصویری که می بینید صحبت کنید.

میکروفون همزمان با تمام شدن شمارش معکوس که در مانیتور می بینید روشن می شود. قبل از باز شدن میکروفون 25 ثانیه فرصت دارید عکس را ببینید و جواب خود را آماده کنید. پس از شنیدن صدای بوق باید شروع کنید، قبل از روشن شدن میکروفون چیزی ضبط نمی شود پس خیلی دقت کنید که بعد از شنیدن صدای بوق صحبت کنید. در این بخش هم اگر زودتر از زمان بندی تمام کنید به صورت خودکار سوال این بخش بسته می شود.

نکات مهم بخش توصیف تصویر‌:

روی اطلاعات اصلی تصویر تمرکز کنید

شما فکر کنید چطور می توان مفهوم اصلی عکس را پیدا کرد. از یک دفترچه نوت استفاده کنید و ایده های اصلی که به ذهنتان می رسد را یادداشت کنید. سپس می توانید این عبارات را در جملات توصیفی عکس به کار ببرید.

جملات توصیفی خود را مرتب کنید

اگر توضیحاتتان را در بخش های مختلف و به صورت سازماندهی شده بیان کنید نمره بیشتری می گیرید. از این طریق می توانید مباحث اصلی را با جزئیات بیش تر پوشش دهید و نهایتا یک جمع بندی هم داشته باشید. به تصویر زیر توجه کنید :

نمره دهی

محتوا‌: توضیحات شما از نظر کامل بودن و میزان مرتبط بودن با مفهوم اصلی تصویر

نمره دهی به تعداد جنبه ها و فاکتورهایی که به آن اشاره کردید بستگی دارد، همچنین بخش های مختلف پاسخ شما باید ارتباط موضوعی داشته باشد و شامل عناصر اصلی و جمع بندی باشد. به طور کلی پاسخ شما باید دارای اطلاعات کلی و جزئی بوده  به صورت طبقه بندی شده باشد تا از این بخش نمره مناسب بگیرید. نظرات پرت و نامرتبط اثر منفی روی نمره شما دارد.

نمره دهی بر اساس روان خوانی و تلفظ مشابه سوالات قبلی است

در این مقاله سعی شد بطور مفصل جزئیات آزمون PTE بررسی شود، البته مقالهراهنمای کامل آزمون "PTE Academic دارای دو بخش است و ادامه آن در مقاله بعدی خواهد بود.


نویسنده: امید خلیل پور