09396961895 مشاوره آموزشی رایگان

09396961895 مشاوره آموزشی رایگان

راهنمای فرمت آزمون PTE Academic | اسپیکینگ و رایتینگ (بخش دوم)

      5 از 1 رای

رایتینگ و اسپیکینگ آزمون pte

این مقاله ادامه راهنمای فرمت آزمون PTE بخش اسپیکینگ و رایتینگ است که سعی شده بطور کامل جزئیات سوالات و نحوه برگزاری آزمون در مهارت های مختلف زبانی بررسی شود. بخش اسپیکینگ و رایتینگ از 8 سوال تشکیل شده است که در مقاله قبلی به 4 مورد پرداختیم و ادامه بخش اول آزمون PTE (اسپیکینگ و .رایتینگ) را حالا بخوانید.
جدول فرمت سوالات آزمون pte

1.5 بازگو کردن لکچر Re-tell Lecture))

مدل سوال : در این بخش از سوال یک فایل صوتی یا تصویری می بینید که بعد از آن باید آن را بازگو کنید (نیازی نیست دقیقا از همان کلمات استفاده کنید شما باید جملات خود را بیان کنید).

مهارت مورد نیاز‌: لیسنینگ و اسپیکینگ

طول سوال‌: حداکثر تا 90 ثانیه

مدت زمان‌: 40 ثانیه

برای این سوال شما باید آن چیزی که می بینید یا می شنوید را بازگو کنید. سوال معمولا به صورت صوتی پخش می شود و در حین پخش صدا یک تصویر مرتبط نیز نمایش داده می شود. از لحظه توقف صدا شما 10 ثانیه برای آماده شدن فرصت دارید. مشابه بخش های قبلی بعد از شنیدن بوق شروع به صحبت می کنید و قبل از بوق یا بعد از آن با مکث زیاد روی نمره شما تاثیر منفی دارد. بدیهی است که مانند بخش های اسپیکینگ قبلی باید واضح صحبت کنید ولی نیازی نیست خیلی بلند صحبت کنید و البته یک بار امکان ضبط دارید.

نکات مهم بخش بازگو کردن لکچر‌:

از تصویر برای پیش بینی موضوع لکچر استفاده کنید

3 ثانیه قبل از پخش صدا تصویر نمایش داده می شود پس 3 ثانیه وقت دارید به دقت به عکس و موضوعی احتمالی ان فکر کنید. به علاوه به شما یک دید کلی نسبت به موضوع لکچر می دهد و می توانید موضوع لکچر را حدس بزنید.

بهترین استفاده از 40 ثانیه زمان سوال  بازگو کردن لکچر

از زمان 40 ثانیه ای خود استفاده کنید

شما 40 ثانیه فرصت دارید تا در مورد موضوعی که شنیدید صحبت کنید اگر جملات را تکرار کنید یا مرتب خودتان را اصلاح کنید فقط وقت ارزشمندتان را از دست دادید پس اشکالات خود را نادیده بگیرید فقط صحبت کنید.

سوال بازگو کردن لکچر در زمان 40 ثانیه

نمره دهی

پاسخ شما با توجه به توانایی شما در دادن اطلاعات مناسب حول موضوع مشخص و بر اساس سه فاکتور محتوا، روان خوانی و تلفظ بررسی می شود.

محتوا : پاسخ شما باید در مورد موضوع لکچر و اطلاعات کامل و دقیق باشد.

پاسخ شما با توجه به میزان دقت و جامعیت، نزدیک بودن به وقایع و موقعیت های موضوع امتیاز دهی می شود.

فاکتور های روان خوانی و تلفظ صحیح را پیش تر نوضیح دادیم و برای تمام سوالات تقریباً ثابت هستند.

نکته‌:

  • امتیاز این همانطور که در مقاله قبلی گفتیم سوال روی نمرات لیسنینگ اسپیکینگ روان خوانی و تلفظ تاثیر می گزارد.
  • مهارت رایتینگ در این سوال کاربردی ندارد و مهارت ریدینگ فقط برای خواندن دستورالعمل سوالات کاربرد دارد.
  • بخش اصلی نمره برای تکرار محتوا با همان کیفیت در نظر گرفته شده است و به پاسخ تکراری و نامرتبط نمره تعلق نمی گیرد.

پیشنهاد زبان اول برای تقویت مهارت ریدینگ و اسپیکینگ و موفقیت در پارت اول آزمون PTE مشاهده ویدئو های تدتاک

 1.6 جواب کوتاه Answer Short Question))

مدل سوال‌: بعد از شنیدن سوال با یک یا چند کلمه باید پاسخ کوتاه بدهید.

مهارت مورد نیاز‌: لیسنینگ و اسپیکینگ

طول سوال‌: 3 تا 9 ثانیه

مدت زمان‌: 10 ثانیه

برای این قسمت کافیست با یک یا چند کلمه جواب سوال که پرسیده می شود را بدهید. صوت به صورت اتوماتیک پخش می شود و ممکن است با یک عکس همراه باشد. در اخر همراه با قطع شدن صدا میکروفون روشن می شود (اینجا خبری از صدای بوق نیست) و شما باید جواب کوتاه ارائه دهید.

نکات مهم  بخش جواب کوتاه‌:

زیاد مکث نکنید

یک سوال می شنوید و حالا باید هرچه زودتر جواب بدهید. اگر بیش از 3 ثانیه مکث کنید سوال بسته می شود و به سوال بعدی فوروارد می شود که به معنی رد شدن شما در این سوال است.

تقریبا در سوالات تمام بخش های اسپیکینگ لیسنینگ اگر بیش از 3 ثانیه مکث کنید سوال به شما وضعیت ""Completed نمایش می دهد و بلافاصله سوال بعدی برایتان آماده می شود.

از جواب بلند استفاده نکنید

نباید از جواب های بلند استفاده کنید، توضیحات بیشتر هیچ امتیازی ندارد و نمره کامل را جواب های کوتاه و دقیق می گیرند.

به سوال "کدام نوع از نشریات به صورت روزانه منتشر می شوند؟" در تصویر زیر توجه کنید، هر دو پاسخ یک امتیاز دارند.

 

 

 

نمره دهی

نمره این سوال برحسب توانایی لیسنینگ و درک مطلب شما و اینکه جواب شما (به صورت تک کلمه‌ای یا چند کلمه‌ای) باید کاملاً دقیق باشد. نمره این سوال به درست یا غلط بودن جواب شما بستگی دارد و جواب های نامربوط و نادرست نمره نمی‌گیرند.

نکته‌: امتیاز این سوال روی بخش های لیسنینگ اسپیکینگ و واژگان تاثیر می گزارد.

موسسه زبان اول پیشرو در زمینه برگزاری دوره های آمادگی آزمون PTE مفتخر است با متد روز و کوتاه ترین زمان به زبان آموزانی که قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارند، خدمات تخصصی ارائه می‌دهد.

1.7 خلاصه کردن متن(یک پاراگراف) | Summarize Written Text

مدل سوال‌: بعد از خواندن متن باید در یک یا چند جمله آن را خلاصه کنید

مهارت مورد نیاز‌: ریدینگ و رایتینگ

طول سوال‌: متن بالای 300 کلمه

مدت زمان‌: 10 دقیقه

 

شما 10 دقیقه برای نوشتن خلاصه متن فرصت دارید که باید دارای پیام اصلی متن را در یک جمله و حداکثر 75 کلمه باشد. تعداد کلمات شما در صفحه نمایش داده می‌شود. علاوه بر ان  گزینه های , cut , Copy paste به شما می دهد.  بخش‌های مختلف متن را با این گزینه ها کپی پیست کنید.

نکات مهم بخش خلاصه کردن متن‌‌:

ساختار درست جمله را رعایت کنید

موقع نوشتن متن سعی کنید نهایتاً در یک جمله خلاصه کنید و با حروف بزرگ شروع کنید، کاما و نقطه فراموش نکنید. متن شما باید بین 5 تا 75 کلمه باشد تا سیستم بتواند تعداد کلمات را چک کند. تعداد کلمات پایین صفحه نمایش داده می‌شود اگر کمتر از حداقل (3 کلمه) باشد اخطار می‌دهد.

از کلمات ترکیبی و تخصصی تر استفاده کنید

بهتر است متن شما در یک جمله خلاصه شود پس باید از کلمات تخصصی برای خلاصه کردن و رساندن موضوع اصلی استفاده کنید. برای مثال در تصویر زیر ساختار کلماتی که برای وصل کردن جملات استفاده شده دقت کنید.

نمره دهی

نمره شما در بخش رایتینگ برحسب کیفیت متن و بخش‌های اصلی که اشاره می‌کنید در آن سنجیده می‌شود و فاکتور‌های زیر در آن نقش دارند:

محتوا‌: کیفیت محتوا از این نظر که آیا هسته اصلی متن را منتقل می کند؟

بخش عمده نمره مربوط به موضوع اصلی متن است که آن را درست فهمیده باشید و منحرف نشوید. اگر اشتباه متوجه شدید یا موضوعی مقایر با متن توصیف کردید در هیچ یک از فاکتور ها نمره نخواهید گرفت.

فرمت متن‌: متنی که مینویسید باید بین 5 تا 75 کلمه باشد و از ساختار دستور العمل سوال پیروی کند.

گرامر‌: متن شما از نظر گرامر رایج زبان انگلیسی باید درست باشد

واژگان (Vocabulary)‌: آیا از کلمات درست و در جای مناسب استفاده شده است؟ نمره این بخش از سوال به ارتباط کلمات با متن و میزان رایج بودن آن بررسی می شود.

بهترین محتواها دارای کلمات هم خانواده و مناسب داخل متن اصلی هستند که باید ابتدا متن را بخوبی درک کرده باشید و از مترادف ها برای ایجاد تنوع در لغات استفاده کنید.

نکته‌:

این سوال لیسنینگ و اسپیکینگ شما را به چالش نمی‌کشد درحالیکه روی نمره اسپیکینگ و لیسنینگ تاثیر می‌گذارد.

1.8 مقاله نویسی Essay))

مدل سوال‌: یک مقاله انشائی 200 تا 300 کلمه‌ای در مورد موضوع مرتبط می‌نویسید.

مهارت مورد نیاز‌: رایتینگ

طول سوال‌: 2 تا 3 کلمه

مدت زمان‌: 20 دقیقه

در این بخش شما 20 دقیقه فرصت دارید تا مقاله استدلالی حداقل 200 کلمه ای در پاسخ به موضوع مقاله آماده کنید و بنویسید. شمارنده روی صفحه تعداد کلمات شما را ثبت می کند حداقل تعداد کلمات قابل قبول 200 کلمه است، ولی سعی کنید بیش تر از 300 کلمه هم نشود.

همچنین گزینه های cut ,copy , paste هم برای کپی کردن عبارت خاصی وجود دارد.

نکات مهم بخش مقاله نویسی:

با آنالیز کلی سوال شروع کنید

قبل از اینکه چیزی بنویسید، فوراً کلمات کلیدی را پیدا کنید چون متن مقاله شما باید پاسخی به سوالات از نقطه نظر مورد نظر و در چهارچوب بحث موجود باشد.

آنالیز کردن به شما کمک می کند چطور پاسخ دهید

مقاله را به چند صورت میتوانید بنویسید. مثلاً می توانید در مورد موضوعی موافق یا مخالف بودن خود را بیان کنید.

همچنین می توانید نظر و نوع نگاه چند گروه مختلف را به یک موضوع بررسی کنید

نمره دهی

امتیاز این بخش به میزان استدلالی بودن و متقاعد کننده بودن متن انشاء شما بستگی دارد. فاکتورهای زیر اصلی ترین موارد بررسی نمره این بخش هستند.

محتوا: محتوا شما باید نشانگر موضوع بحث باشد

نمره محتوا مربوط به مرتبط بودن تمامی موضوعات اشاره شده به عنوان انشاء است. اطلاعات مناسب، مثال و توضیحات برای حمایت از نقطه نظر خودتان در نمره تاثیر خوبی دارد. اگر محتوای شما به موضوع اصلی اشار نکند در هیچ یک از فاکتورهای این بخش نمره نمی گیرید. بهترین انشاها دارای اطلاعات خاص، استدلالی و معمولا پاسخ به سوالات مطرح شده هستند که دارای مثال و توضیحاتی برای اثبات موضوع هستند.

نوآوری و ساختار منسجم: مقاله شما باید ساختار منطقی، استدلالی و همچنین ایده های نوآورانه داشته باشد.

یک متن سازماندهی شده از یک الگوی مشخص پیروی می کند. یک متن خوب از چند پاراگراف و یک معرفی مشخص در ابتدای مقاله تشکیل می شود. همچنین بخش اصلی متن و نتیجه گیری مرتبط به موضوع بسیار مهم است. توضیحات و مثال ها داخل پاراگراف ها مشخص باشند و یک ارتباط کلی هم بین پاراگراف ها وجود داشته باشد.

فرمت مقاله: حجم متن شما باید طبق اندازه پیشنهادی سوال باشد (200 تا 300 کلمه) .

خیلی به این بخش توجه کنید چون اگر کمتر یا بیشتر از این میزان بنویسید نه تنها نمره این فاکتور بلکه از هیچ بخش سوال نمره نمی گیرید.

محدوده زبانی عمومی: ادبیاتی که استفاده می کنید باید دقیقاً بیانگر نظرات شما باشد.

نمره بخش ادبیات بر اساس میزان توانایی شما در نوشتن توضیحاتی مشخص، از بین بردن ابهامات و بیان ویژگی های ادبی برای برقرای ارتباط معنایی داده می شود. اگر لغات مناسب و پیشرفته را به درستی در ساختار جمله قرار دهید در اکثر موارد نمره کامل می گیرید. این به این دلیل است که ایده های پیچیده اغلب با ساختار لغوی پیچیده همراه هستند. بهترین پاسخ برای این بخش می توان برجسته کردن ایده های کلیدی، بیان خلاقانه نظرات خود و اطمینان از واضح بودن ارتباط معنایی قسمت های مختلف متن نام برد.

دستور زبان: متن شما باید دارای ساختار گرامر رایج و سازگار با استاندارد نوشتاری زبان انگلیسی باشد.

دستور زبان شامل طرز درست نوشتاری از نظر گرامری و املایی و نشانه گزاری می شود.بهترین پاسخ های این بخش دارای اصطلاحات پیچیده دستوری هستند، که به خوبی معنی کلمه مورد نظر را می رساند.

 دامنه لغات: متن شما باید دارای طیف وسیعی از لغات ساده و پیچیده باشد.

دامنه لغات شما به تعداد لغات استفاده شده و سازگاری آن با محیط دانشگاهی بررسی می شود. مترادف ها و اصطلاحات نیز ارزیابی می شوند. بهترین پاسخ این بخش استفاده از مترادف ها، اصطلاحات، اجتناب از تکرار کلمات و استفاده از لغات آکادمیک دانشگاهی است.

   املاء: هریک از کلمات باید به تنهایی دارای ساختار املائی صحیح باشند.

PTE آکادمی قادر به شناسایی کلمات زبان های انگلیسی ایالات متحده انگلیس استرالیا و کانادا است. به هر حال کل مقاله باید از یک زبان پیروی کند و نمی توان از چند نوع گویش در متن استفاده کرد.

نکته:

  • بخشی از نمره این سوال مربوط به نوشتن مقاله است و مقالات نادرست و نامرتبط نمره نمی گیرند.
  • این سوال روی قسمت های رایتینگ، گرامر، املاء، دامنه لغات و مکالمه کتبی تاثیر می گذارد.
  •  مهارت اسپیکینگ و لیسنینگ شما در این سوال کاربردی ندارد و ریدینگ هم در حد فهمیدن دستورالعمل سوال نیاز است.

برای اطلاعات بیشتر به معرفی دوره PTE مراجعه کنید.

نتیجه گیری‌:

آزمون PTE همانطور که گفتیم در 3 بخش اسپیکینگ و رایتینگ (باهم) ریدینگ و لیسنینگ برگزار می شود که در این مقاله و مقاله قبلی به بخش اول (اسپیکینگ و رایتینگ) پرداختیم و در مطالب بعدی منتظر بخش های بعدی (لیسنینگ و ریدینگ) باشید.

بخش دوم آزمون PTE:  ریدینگ Reading

نویسنده: امید خلیل پور