09396961895 مشاوره آموزشی رایگان

09396961895 مشاوره آموزشی رایگان

آزمون آیلتس یا PTE : کدام برای من مناسب است؟

      4.3 از 6 رای

معیارهای انتخاب آزمون آیلتس و PTE

اگر شما به آزمون زبان انگلیسی برای مهاجرت و تحصیل در خارج از کشور فکر می کنید احتمالا حداقل یک بار با آزمون آیلتس یا آزمون PTE مواجه شده اید و برای تصمیم به انتخاب اینکه کدام آزمون مناسب اهداف و برنامه شما است دچار سردرگمی و تردید شدید این مقاله به اتخاذ تصمیم مناسب به شما می تواند کمک کند.

 تفاوت آزمون آیلتس با PTE

آزمون های آیلتس و PTE محبوب ترین آزمون های زبان انگلیسی در بین زبان آموزان جهان هستند ولی آنها کاملا مشابه هم نیستند. آیلتس یا سیستم آزمون زبان انگلیسی بین المللی توسط بریتیش کانسیل، آموزش IDP و ارزیابان زبان انگلیسی کمبریج اداره می شود. این آزمون برای زبان انگلیسی از سال 1989 برای صدور گواهینامه زبان انگلیسی برای افراد غیر انگلیسی زبان ایجاد شد. این آزمون محبوب ترین آزمون برای زبان آموزان نیتیو در استرالیا و اروپا می باشد و در اکثر دانشگاههای ایالات متحده نتایج آزمون آیلتس مورد پذیرش می باشد.

 از سوی دیگر آزمون PTE یا آزمون انگلیسی پیرسون در سال 2009 معرفی شده است این جدیدترین شیوه صدور گواهینامه زبان انگلیسی برای غیر انگلیسی زبانان می باشد. Edexcel و QCA اعتبار این آزمون را تایید کرده است. محبوبیت و تعداد کاندیداهای این آزمون به سرعت در دانشگاهها درحال افزایش است.

مدل و نوع آزمون ها

هر دو آزمون آیلتس و PTE در دو نوع جنرال و آکادمیک برگزار می شوند علاوه براین، آزمون PTE مدل دیگری به نام آزمون برای یادگیرندگان جوان (Young learners Test) نیز دارد مدل های آکادمیک این آزمون ها بیشتر برای داوطلبین پذیرش در دانشگاهها و موسسات مناسب می باشد و مدل جنرال آیلتس و PTE بیشتر برای کسانی که دنبال درخواست کار در کشورهای انگلیسی زبان هستند مناسب می باشد و آزمون PTE یادگیرندگان جوان برای صدور گواهینامه مهارت های ارتباطی زبان انگلیسی برای بچه ها کاربرد دارد.

محتوا و ساختار آزمون ها

هر دو آزمون آیلتس و PTE در بخش های Reading, Listening, Speaking و Writing دارای آزمون های مشابه ای هستند. با این وجود هر کدام دارای ویژگیهای منحصر به فردی در الگوهای محتوا و جدا از یکدیگر و کاملا متمایز هستند

در آزمون آیلتس توانایی اسپیکینگ کاندیداها به صورت مکالمه زنده ارزیابی می شود که در برخی دیوایس های ضبط صدا، ضبط می شوند اما در PTE مکالمه زنده وجود ندارد و کاندیداها با یک میکروفن برای ضبط در سیستم کامپیوتری صحبت می کنند برنامه کامپیوتری، اسپیکینگ را ارزیابی و به آزمون دهنده امتیاز می دهد. در آیلتس که کاملا مبتنی بر کاغذ است از نمودار، گراف و جدول برای بخش رایتینگ استفاده می شود در حالی که در آزمون PTE که کاملا مبتنی بر کامپیوتر است از بسیاری از تکنولوژی های نوآور و خلاق برای تست قابلیت رایتینگ کاندایداها استفاده می شود. در ایلتس زمان برای کل برگه تنظیم می شود و کاندیداها می توانند جلو عقب بروند ولی در حالی که در آزمون PTE زمان برای هر بخش تعیین شده و فقط به جلو میشه رفت.

الگوی نمره دهی و نتایج

نمره دهی PTE کاملا اتوماتیک و خودکار و در بازه 10-90 می باشد درحالی که در آیلتس به صورت دستی و بازه نمره ها بین 0-9 می باشد. فرم گزارش نتایج آیلتس بعد از 13 روز بعد ازآزمون ارسال می شود در حالی که آزمون آکادمیک PTE بعد از 5 روز کاری بعد از آزمون به صورت آنلاین در دسترس می باشد

محل و تاریخ آزمون ها

هر سال در آزمون آکادمیک آیلتس 48 روز خاص از قبل تعیین شده و در بیش از 900 مرکز مختلف در 130 کشور اجرا می شود و آزمون جنرال آیلتس 24 روزخاص از قبل مشخص شده در سال اجرا می شود. آزمون آکادمیک PTE در بیش از 250 مرکز در بیش از 50 کشور جهان در 360 روز سال در دسترس و اجرا می شود.

کدام آزمون برای من مناسب است آیلتس یا PTE؟ 

دوره های آیلتس در مدارس و موسسات محلی چندین دهه است که تدریس می شود و یک شیوه ای سنتی و قابل احترام است و بیشتر تمرکزش بر جلو و عقب کردن گرامر و مرور دیکشنری و همچنین تدریس با کتاب و کاغذی می باشد.

PTE بیشتر تمرکزش کالج محور هست. همچنین جدید، سرگرم کننده و هوشمندانه است دلیل این امر ارتباط خوبی ست که توانسه با تکنولوژی برقرار کند و معمولا در کلاس از لپ تاپ و تبلت استفاده می شود که برای زبان آموزان هیجان انگیز می باشد و  حتی تست آزمون PTE کمی یوزرفریندلی تر از آزمون IELTS است.

بیشتر صحبت ها براین است که آزمون PTE آسانتر از آزمون IELTS است اما آیا این واقعا درست است؟

جواب کوتاه این سوال نه است. سختی آزمون آیلتس در مقایسه با آزمون PTE کاملا مشابه است و هیچ کدام از آزمونها آسانتر از آن یکی نیست. هر دو مستلزم فراگیری مهارت های اساسی و آشنایی با فرمت آزمون هستند. به طور کلی تنها تفاوت اساسی و جامع دو شیوه آزمون زبان انگلیسی آیلتس و PTE شامل 2 مورد زیر می باشد:

  • PTE مبتنی برکامپیوتر هست و آزمون آن کاملا توسط تکنولوژی گرفته و تصحیخ می شود ولی آیلتس همچنان به صورت مداد و کاغذی می باشد الته در سال های اخیر یلتس هن به سمت کامپیوتر محور سوق پیدا کرده است.
  • آزمون PTE از 20 آیتم کوتاهتر و متمامیز تشکیل شده است در حالی که آیلتس از 5 آیتم طولانی تر شکل گرفته است.

زمانی که شما درباره آیلتس و یا PTE فکر می کنید سوالات زیر را درنظر بگیرید:

آیا من سواد دیجیتالی دارم؟ به عبارتی دیگر مهارت و توانایی کار با کامپیوتر را دارم؟

اگر پاسخ نه است پس دوره آمادگی و آزمون آیلتس را انتخاب کنید چون تعدادی از تکالیف PTE در کلاس نیاز به مهارت های کامپیوتری دارد البته برای جوانان و نوجوانان ارتباط و داشتن مهارت کامپیوتری امری طبیعی می باشد ولی اگر مسن تر هستید ممکن است شما در کلاس های آیلتس راحتتر باشید

آیا من لهجه ای سخت و عجیب و غریب دارم؟

اگر شما در پاکستان بودید و می خواستید به استرالیا بروید و سپس از آنجا به انگلستان نقل و مکان کنید ممکن است شما به آزمون آیلتس فکر کنید زیرا امتحان گیرنده انسانی قطعا توانایی درک بهتر لهجه شما را خواهد داشت ولی  اگر شما واضح  و روان صحبت می کنید می توانید هردو آزمون را انتخاب کنید اما اگر به هر دلیلی شما در آزمون اسپیکینگ PTE رد بشی و نمره پایینی در روان بودن کلامی داشته باشی بهتر است  به آیلتس فکر کنید زیرا تجربه بهتری در شنیدن و فهمیدن لهجه های عجیب و غریب دارد

آیا به نتایج سریع نیاز دارم؟

اگر میخواهید نتایج سریعتر به دستتان برسد حتما آزمون PTE را انتخاب کنید برخلاف آزمون آیلتس که دو سه هفته طول می کشد نتایج را اعلام کند این آزمون ظرف 5 روز کاری بعد تاریخ آزمون، نتایج آزمون را منتشر می کند

من زمان کمی برای آماده سازی خود برای آزمون دارم کدام تست برای من مناسب است؟

اگر شما زمان کوتاهی برای آمادگی دارید نباید هر دو آزمون را انجام دهید.درواقع هر دو آزمون دشواری خاص حود را دارند. در حقیقت اگر شما نیاز دارید خیلی سریع یاد بگیرید جفت آزمون مشابه هم هستند. آیلتس آسان تر است زیرا تعداد سوالات کمی دارد و PTE هم به این دلیل که یک سایت پرکتیکال خوبی دارد مناسب و اسان تر است

نتیجه گیری:

اگر شما فکر می کنید آزمون PTE آسان تر از آیلتس است کاملا در اشتباه هستید و ممکن است ناامید شوید هر دو آزمون دشواریهای خاص خود را دارد اگر شما موفق به آماده سازی خود نشید ممکن است ناامید شوید. به طور کلی این آزمون ها معیاری برای سنچش میران تسلط شما به زبان انگلیسی هستند. در ایران یکی از بهترین موسساتی که می تواند به شما در انتخاب مناسبترین گزینه و مدل آزمون کمک کند آموزشگاه زبان اول می باشد که سابقه درخشانی در برگزاری دوره ها آمادگی آزمون آیلتس، دوره آمادگی آزمون PTE و دوره فشرده زبان انگلیسی عمومی دارد.

برای کسب اطلاعت بیشتر می توانید فرم درخواست مشاوره را پر کنید تا جهت مشاوره و راهنمایی با شما تماس بگیرند و یا خودتان بمنظور مشاوره رایگان با شماره 021-22889554 تماس بگیرید.


نویسنده: امید خلیل پور