09396961895 مشاوره آموزشی رایگان

09396961895 مشاوره آموزشی رایگان

مقایسه آیلتس با تافل

      4 از 3 رای

آیلتس یا تافل کدام برای شما بهتر است؟

 

آیلتس بهتر است یا تافل؟

برای تحصیل یا زندگی در یک کشور انگلیسی زبان تقریبا همیشه لازم است که یک مدرک قابل قبول از توانایی و مهارت خود در استفاده از زبان انگلیسی ارائه دهید. دو آزمون پذیرفته شده در سراسر دنیا آزمون‌های بین المللیIELTS و  TOEFLهستند. در مقاله زیر قصد داریم این دو آزمون را با هم مقایسه کنیم و نقاط قوت و ضعف هر دو را مرور کنیم تا بدین ترتیب بتوانید به درستی برای شرکت در هر‌کدام از آزمونها تصمیم‌گیری کنید.

در حالی که هر دو آزمون به دقت سطح زبان انگلیسی هر فرد را بررسی می‌کنند و در بیش از هزاران موسسه در سراسر جهان پذیرفته می‌شوند،‌ ولی دو آزمون رویکرد،‌ ساختار و معیارهایی متفاوت دارند.

تفاوت‌های کلی آیلتس و تافل

آزمون تافل یک آزمون آمریکایی است و در یک نوع و به صورت کاملا کامپیوتری برگزار میشود. آزمون آیلتس، آزمونی بریتانیایی است که روی کاغذ و اخیرا هم به ورت کامپیوتری و در دو نوع آکادمیک (برای تحصیل در خارج از کشور) و جنرال (برای مهاجرت به یک کشور انگلیسی زبان) انجام می‌شود.

از آنجا که تافل یک آزمون آمریکایی است لهجه‌ای که برای این آزمون پذیرفتنی است لهجه American است. ولی برخلاف آن آزمون آیلتس که یک آزمونی اروپایی به شمار می رود نیاز به دانستن لهجه خاصی ندارد و تمام لهجه‌ها (British, American, Australian) در آن پذیرفتنی است. جالب است بدانید در چند سال اخیر ایالت متحده آمریکا نیز نتایج این آزمون را در موسسات و دانشگاه های کشور خود می پذیرد. در مقابل نیز نتایج آزمون تافل در شش هزار موسسه و 110 کشور دنیا از جمله انگلستان، استرالیا و کانادا مورد قبول است.

در حالی که TOEFL از سوال‌های چند گزینه‌ای استفاده می‌کند، IELTS از طیف وسیع‌تری از پاسخ‌ها (مثل پر کردن جاهای خالی، پاسخ‌های کوتاه و نوشتن مقاله) بهره می‌برد. زمان آزمون آیلتس 2 ساعت و 40 دقیقه است در حالی که برای آزمون تافل باید 4 ساعت زمان بگذارید.

برای شرکت در هرکدام از این آزمون‌ها روش و استراتژی متفاوتی باید استفاده کرد. با توجه به اینکه در امتحان تافل از پاسخ‌های چند گزینه‌ای استفاده می‌شود، به همین جهت داوطلبین باید به صورت تحلیلی فکر کنند، و از روش‌های حذف گزینه‌های اشتباه و انتخاب بهترین گزینه استفاده کنند. اما امتحان آیلتس نیاز به حافظه بیشتری دارد، زیرا داوطلب با سبک‌های مختلف سوال(به طور مثال نوشتن مقاله‌) روبروست.

مقاله مرتبط:  10 افسانه درباره آیلتس

در ادامه هر‌کدام از قسمت‌های آزمون آیلتس و تافل را با هم بررسی می‌کنیم:

Reading

در این بخش تقریبا هر دو آزمون مشابه هم هستند. تافل شامل سه یا چهار قسمت است که سوالات آن همه چند گزینه‌ای می‌باشد و برای پاسخ دادن به هر کدام 20 دقیقه فرصت دارید. آیلتس در بخش ریدینگ شامل سه بخش (هر قسمت 20 دقیقه) است اما سوال‌های آن به صورت متنوع (مثل سوالات تستی، پاسخ‌های کوتاه،...) است. همچنین این بخش در آزمون آیلتس جنرال و آکادمیک از نظر محتوای سوالات متفاوت است.

Listening

در این بخش دو آزمون کاملا متفاوت هستند. تست شنیداری تافل تقریبا بین 40 تا 60 دقیقه طول می‌کشد و شامل گوش دادن به سخنرانی دانشگاه یا مکالمه‌ای در یک فضای دانشگاهی است. در زمان شنیدن نیاز دارید که نت برداری کنید و پس از اتمام آن شروع به پاسخ دادن سواات چند گزینه‌ای کنید. در آزمون لیسنینگ آیلتس که تقریبا 30 دقیقه است، داوطلبین می‌توانند در هنگام گوش دادن به تعدادی سوال متفاوت نیز پاسخ دهند. این بخش از 4 قسمت تشکیل شده که شامل درخواست اطلاعات، سخنرانی، مکالمه و ... است.

Speaking

داوطلبین در این بخش از آزمون تافل باید در 20 دقیقه به سوالات پاسخ دهند. این قسمت شامل شش سوال متفاوت است که از شما می خواهد درباره علایق و زندگی شخصی‌تان یا در مورد موضوعات آشنا صحبت کنید و یا نظرات خود را اعلام کنید. از آنجا که آزمون به صورت کامپیوتری برگزار می‌شود، صدای داوطلب بوسیله میکروفون ضبط و بعد از آزمون مکالمه آن بررسی و ارزیابی می‌شود. از سوی دیگر، در آزمون آیلتس، ارزیابی گفتاری بوسیله یک شخص انجام خواهد شد و بین 11 تا 14 دقیقه به طول می‌انجامد (این بخش از آزمون آیلتس در همان روز یا یک روز دیگر برگزار خواهد شد). ناظر آزمون از داوطلبین سوالاتی از قبیل زندگی یا علایق‌شان و موضوعات عمومی می‌پرسد.

Writing

در این بخش از آزمون تافل داوطلبین باید در 50 دقیقه زمانی که در اختیار دارند، دو مقاله بنویسند. اولین مقاله، بعد از خواندن یک متن کوتاه 300 کلمه‌ای و گوش دادن به یک سخنرانی حدوداً 2 دقیقه‌ای، باید در 150 تا 225 کلمه نوشته شود. مقاله دوم شامل نوشتن متنی بین 300 تا 350 کلمه است که باید نظرات خود را حول موضوعی خاص بنویسند.

آزمون رایتینگ آیلتس در دو بخش جنرال و آکادمیک متفاوت است، در امتحان آکادمیک زبان‌آموزان باید مقاله‌ای در مورد موضوعی خاص بنویسند و نمودار یا تصویری را توصیف کنند. درحالی که در امتحان جنرال باید یک نامه درخواست یا تشکر بنویسند و نظرات و ایده‌های خود را توصیف و تعریف کنند.

آزمون آیلتس یا تافل

کدام آزمون راحت تر است؟

از آنجا که نظرات متفاوتی در این مورد وجود دارد نمی‌توان به طور قطع سطح دشواری و تفاوت سختی یا آسانی آیلتس و تافل را از یکدیگر مشخص کرد. ولی به طور کلی آزمون آیلتس جنرال، آزمون تافل و بعد از آن آزمون آیلتس آکادمیک به ترتیب از آسان به دشوار هستند.

مقاله مرتبط:  همه چیز درباره آیلتس

هزینه:

هزینه هر دو آزمون در حال حاضر تقریبا باهم برابر است (250 دلار آمریکا برای آزمون آیلتس و 225 دلار برای آزمون تافل) و طبق اطلاعیه سازمان سنجش کشور، آزمونهای بین المللی شامل نرخ دولتی ارز نمی شوند و هزینه آنها به صورت آزاد محاسبه می‌گردد.

نتایج و نمرات آزمون:

نتایج آزمون تافل ظرف 10 روز و آزمون آیلتس 13 روز پس از آزمون منتشر خواهد شد و تاریخ انقضا و مدت اعتبار هر دو آزمون دو سال می‌باشد.

هر‌بخش از آزمون تافل بین 0 تا 30 نمره خواهد داشت که در مجموع نمره‌ای بین 0 تا 120 دریافت خواهد شد. اما نمره‌دهی در آزمون آیلتس بین 1 تا 9 در هر بخش است و نمره کل میانگینی بین نمرات بدست آمده از هر بخش خواهد بود.

برابری نمرات آزمون‌های آیلتس و تافل را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

مقایطسه نمره دهی آیلتس با تافل

نتیجه گیری:

دو آزمون IELTS و  TOEFLجدا از تفاوت‌‌هایی که در نحوه برگزاری و نوع سوالات خود دارند، آزمون‌هایی هستند که به صورت دقیق چهار مهارت Listening, Writing, Speaking & Reading شما را در زبان انگلیسی بررسی و ارزیابی می‌کنند و هزینه مشابهی دارند. نتایج هر دو آزمون مدرکی قابل قبول برای مهاجرت یا تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان محسوب می‌شوند و  تقریبا تمام کشورها هر دو را به رسمیت می‌شناسند. ولی بهتر است قبل از شرکت در هرکدام از این آزمونها، مطمئن شوید کشوری که می‌خواهید به آن مهاجرت کنید کدام مدرک را می‌پذیرد.


نویسنده: امید خلیل پور