09396961895 مشاوره آموزشی رایگان

09396961895 مشاوره آموزشی رایگان

CEFR چیست؟

      4 از 2 رای

مدرک زبان CEFR

CEFR چیست؟

برخی به اشتباه تصور می‌کنند CEFR یک مدرک زبان است، در حالی که اینگونه نیست. در حقیقت CEFR Common European Framework of Reference for Languages)( یا چارچوب کلی اروپایی برای مرجع زبان، به عنوان راهی برای استاندارد کردن سطوح امتحان زبان در مناطق مختلف توسط شورای اروپا ساخته شده است. این مرجع توصیف می‌کند که زبان آموزان در مراحل مختلف یادگیری خود، چه مهارتی دارند.

در ابتدا به عنوان یک مرجع جامع برای ارتقا شفافیت آموزشی در اتحادیه اروپا طراحی شده بود. این سطح بندی در سال 1975 برای زبان انگلیسی انجام شد و بعد از آن و به سرعت فرانسوی‌ها نیز در سال 1976 آن‌ را تهیه کردند. بعدها نیز به 37 زبان ترجمه شد و استفاده از آن در خارج از اروپا، مثل آسیا و آمریکای لاتین نیز گسترش یافت. این ابزار به عنوان مرجع برای ارزیابی تمام زبان‌ها استفاده می‌شود، البته برای هر زبان مطابق سازی شده است و امکان استفاده از آن در ارزیابی تمام زبان‌ها امکان پذیر است.

CEFR مورد استفاده چه کسانی است؟

CEFR یک ابزار عملی است که می تواند به سازماندهی محتوا و توسعه کلاس های آموزشی و مطالعه یک زبان جدید کمک کند.این چارچوب برای هرکسی که در حوزه آموزش زبان انگلیسی فعالیت می کند (مانند معلمان و دانش آموزان) برای فهمیدن سطوح مختلف زبان آموزی مفید است. همچنین کارفرمایان و موسسات آموزشی می‌توانند به راحتی مدارک تحصیلی خود را با دیگر امتحانات کشور خود یا سایر کشورها مقایسه کنند.

شاید مهمترین مزیت استفاده از CEFR به عنوان یک معلم این است که به شما یک تصویر واضح از آنچه که زبان‌آموزان در یک سطح مشخص قادر به انجام آن هستند،‌ می‌دهد.

معلمان می‌توانند از CEFR در برنامه‌ریزی درسی خود کمک بگیرند. همچنین مجموعه‌ای از اهداف را برای کلاس فراهم آورند تا برای ارزیابی در انتهای ترم آماده شوند.

سطوح زبان چگونه توصیف میشود؟

همانطور که می‌دانید یادگیری یک زبان جدید فقط شامل آموختن کلمات و دستور زبان نیست. زبان آموز باید یاد بگیرد که به صورت مفید از یک زبان جدید استفاده کند و از مهارتهای خواندن، نوشتن، گوش کردن و صحبت کردن برای برقراری ارتباط استفاده کند.

CEFR با توصیف میزان تسلط فرد بر زبان ناشناخته با توصیفاتی همچون صلاحیت و عدم صلاحیت، فرآیند طبقه بندی را انجام می‌دهد. این توصیفگرها بدون ارتباط به زبان خاصی ایجاد شده است. روابط بین آن زبان را در بر میگیرد و مهارت های کلیدی را ارزیابی می‌کند.

CEFR دارای شش سطح ارزیابی است. A1 کمترین و C2 بالاترین سطوح هستند. یادگیرندگان در سه گروه متمایز طبقه بندی می‌شوند و هر گروه نیز دو زیر گروه دیگر دارد.

  1. سطح پایه:  A1 و A2
  2. سطح مستقل: B1  و B2
  3. سطح ماهر: C1 و C2

سطوح CEFR

CEFR توصیف میکند زبان آموزان در پنج مهارت (تولید گفتاری، تعامل کلامی، گوش دادن، خواندن و نوشتن) چه توانایی دارند. با تقسیم مهارت "صحبت کردن" به دو قسمت (تولید گفتاری و تعامل کلامی) CEFR به طور دقیق و کامل این مهارت را ارزیابی میکند.

A1 سطح مبتدی (Beginner)

می‌تواند از اصطلاحات روزمره آشنا و عبارات بسیار اساسی برای برطرف کردن نیازهای روزمره استفاده کند. می‌تواند خود و دیگران را معرفی کند و به سوالاتی درباره جزئیات شخصی زندگی مثل محل زندگی، افرادی که می‌شناسد و چیزهایی که دارد،‌ پاسخ دهد. می‌تواند با روشی ساده ارتباط برقرار کند،‌در صورتی که شخص دیگر به آرامی و واضح صحبت کند.

گوش دادن: دانش‌آموز قادر به درک ساده کلامی است که بسیار آهسته و با‌دقت بیان شده و قابل تشخیص است. توانایی درک کلمات آشنا و عبارات بسیار اساسی در مورد خود،‌ خانواده و محیط اطراف که مردم آرام و واضح درمورد آن سخن بگویند را دارد.

خواندن: دانش‌آموزان می‌توانند متن‌های بسیار کوتاه و ساده‌ای را درک کنند،‌ به عنوان مثال یادداشت های کوتاه یا متون پوسترها یا اسامی و عبارات آشنا.

تعامل کلامی: آنها می‌توانند به شیوه‌ای ساده با یکدیگر ارتباط برقرار کنند،‌ در صورتی که فرد دیگر در صورت نیاز حرف خود را تکرار کند یا با سرعت آرامتری گفتگو کند. آنها می‌توانند در موقعیت‌های ساده و آشنا سوال بپرسند و  یا پاسخ‌ سوالات پرسیده شده را بدهند.

تولید گفتاری: زبان‌آموز دارای توانایی استفاده از عبارات و جملات ساده برای توصیف آنچه انجام دهند، جایی که زندگی می‌کنند و کسانی که می‌شناسند،‌است.

نوشتن: در این سطح می‌توانند یک پیام ساده یا کوتاه را (مثل پیام تبریک) بنویسند و فرم‌های اطلاعات شخصی (مثل فرم هتل)‌ را پر کنند.

A2 سطح مقدماتی (Elementary)

می‌تواند اصطلاحاتی که مکرراً استفاده می‌شود (مثل اطلاعات شخصی و خانوادگی، خرید،‌ جغرافیای محلی و اشتغال) را درک کند. در موقعیت‌های معمولی که نیاز به تبادل ساده و مستقیم اطلاعات را دارد و در مورد موضوعات آشنا و معمول است،‌ می‌تواند ارتباط برقرار کند.

گوش دادن: آنها می‌توانند کلامی که روشن،‌ واضح و آهسته گفته می‌شود را درک کنند. صحبت‌هایی با مفاهیم آشنا همچون موارد شخصی و خانوادگی را بفهمند. همچنین می‌توانند موضوع اصلی یک پیام ساده و کوتاه را درک کنند.

خواندن: قادر به درک متون کوتاه و ساده هستند. آنها می‌توانند موارد خاص و قابل پیش‌بینی مثل اطلاعات ساده روزمره،‌ تبلیغات،‌ آگهی‌ها و جداول زمانی را بخوانند.

تعامل کلامی: دانش‌آموزان در این سطح می‌توانند به صورت ساده و معمولی ارتباط برقرار کنند. می‌توانند در موارد و موضوعات آشنا تبادل اطلاعات کنند،‌ همچنین مبادلات اجتماعی کلامی بسیار کوتاه را انجام دهند.

تولید گفتاری: دانش‌آموز قادر به استفاده از یک سری عبارات و جملات ساده برای توصیف شرایط،‌ خانواده و افرادی که می‌شناسد، وضعیت شغلی و تحصیلی خود خواهد بود.

نوشتن: آنها می‌توانند یادداشت‌های کوتاه و ساده بنویسند. می‌توانند از جملات و عبارات ساده استفاده کنند. به عنوان مثال نامه‌ای برای تشکر از کسی یا چیزی بنویسند.

مقاله مرتبط:  دوره جنرال انگلیسی

B1 سطح متوسط (Intermediate)

میتواند نکات اصلی را در موضوعات آشنا مثل محل کار،‌مدرسه،‌اوقات فراغت و ... که با آنها مواجهه است را درک کند. می‌تواند متن ساده را در موضوعاتی که با آنها آشناست و یا علاقه شخصی دارد تولید کند. می تواند تجربیات،‌رویدادها،‌امیدها و برنامه های خود را شرح دهد و به طور مختصر نظرات و توضیحاتی ارائه دهد.

گوش دادن: آنها می‌توانند نکات اصلی یک سخنرانی واضح و روشن را در یک مورد آشنا (مثل کار،‌مدرسه،‌ اوقات فراغت...) درک کند. همچنین می‌توانند موضوع اصلی برنامه‌های تلویزیون و رادیو را که در مورد مسائل روز صحبت می‌کند،‌ بفهمند.

خواندن: دانش‌آموزان قادر هستند متونی که مربوط به آنها می‌شود یا در مورد مسائل مورد علاقه و شخصی آنهاست،‌ را درک کنند. آنها می‌توانند موضوع اصلی و نکات مهم در مقالات روزنامه را بفهمند. همچنین نوشته‌هایی در مورد احساسات و آرزوها و شرح وقایع افراد آشنا را بخوانند و درک کنند.

تعامل کلامی: در این سطح زبان‌آموز می‌تواند طیف گسترده‌ای از کلام را متوجه شود مثل موقیعت‌های مختلف در سفرهای خارجی. آنها می‌توانند وارد گفتگویی شوند که موضوع آن از قبل مشخص نشده و در مورد موضوعاتی که به آن آشنا هستند،‌ مثل علایق شخصی و مسائل روزمره گفتگو کنند.  

تولید گفتاری: آنها می‌توانند به طور صحیح به صحبت و توصیف تجربیات،‌ رویاها،‌ اهداف،‌ احساسات و... بپردازند و به طور خلاصه توضیحات و نطریاتی را ارائه دهند. آنها قادر به تعریف یک داستان یا خلاصه یک کتاب یا فیلم هستند.

نوشتن: در این سطح دانش‌آموزان می‌توانند متون ساده‌ای را در موضوعاتی که به آن آشنا هستند با استفاده از جملات کوتاه و متوالی بنویسند. آنها می‌توانند نامه‌های شخصی حاوی توصیف تجریبات و رویدادها بنگارند.

B2 سطح متوسط به بالا (Upper-Intermediate)

می‌تواند ایده‌های اصلی متن پیچیده را در هر موضوع خاص و انتزاعی و همچنین بحث فنی در زمینه تخصصی خود را درک کند. می تواند بدون هیچ‌گونه فشار بر هر یک از طرفین، به صورت سلیس و روان با یک انگلیسی زبان تعامل داشته باشد. می‌تواند متن ساده و متنوع را در طیف وسیعی از موضوعات ایجاد کند، یک دیدگاه را ارزیابی کند و مزایا و معایب آن ‌را ارائه دهد.

گوش دادن: زبان آموز می تواند سخنرانی استاندارد را با سرعت نرمال دنبال و درک کند،‌ حتی خطوط استدلالی پیچیده موضوع را بفهمد. می‌تواند اخبار و امور جاری را بفهمد و اکثر فیلم‌ها را در گویش استاندارد درک کند.

خواندن: در این سطح دانش‌آموز می‌تواند مقالات و گزارش‌های مربوط به مشکلات معاصر را درک کند. آنها میتوانند نثر ادبی معاصر را بخوانند و سرعت و سبک مناسب برای خواندن متون را رعایت کنند.

تعامل کلامی: آنها می‌توانند به صورت روان و سلیس با یک انگلیسی زبان تعامل کلامی داشته باشند. آنها قادر به حضور فعال برای شرکت در بحث‌هایی در زمینه‌های آشنا هستند و می‌توانند توضیحات و استدلال‌هایی ارائه دهند.

تولید گفتاری: آنها می‌توانند طیف وسیعی از توصیف‌های دقیق در مورد موضوعات مربوط به زمینه‌های مورد علاقه‌شان ارائه دهند. همچنین می‌توانند یک دیدگاه را در مورد موضوعی بیان کنند و مزایا و معایب آن را برشمارند.

نوشتن: دانش‌آموز قادر به نوشتن متن کامل دقیق در طیف گسترده‌ای از موضوعات مربوط به خود است. آنها می‌توانند مقاله،‌گزارش یا دلایلی را برای حمایت یا رد کردن یک دیدگاه خاص بنویسند. همچنن قادر خواهند بود نامه‌هایی با اهمیت در مورد رویدادها و تجربیات خود بنگارند.

C1 سطح پیشرفته (Advanced)

می تواند طیف وسیعی از متون مورد نیاز و طولانی را درک کند و معنی ضمنی آنها را بفهمد. می تواند همه چیز را به سرعت(بدون نیاز به جستجو کلمات مورد نیاز بری صحبت) بیان و اظهار کند. می تواند زبان را به طور انعطاف‌پذیر و موثر برای اهداف اجتماعی، علمی و حرفه ای استفاده کند. همچنین متن روشن و دقیق را در موضوعات پیچیده ایجاد کند و از از الگوهای سازمانی و منظم استفاده کند.

گوش دادن: دانش‌آموزان در این سطح می‌توانند سخنرانی‌ها و بحث‌های مربوط به موضوعات پیچیده و فراتر از حوزه خود را درک کنند،‌ هرچند ممکن است گاه به گاه نیاز به تایید جزئیات داشته باشند، به خصوص اگر لهجه ناسازگار باشند.

خواندن: در این سطح زبان‌آموزان قادر به درک متون ادبی طولانی و پیچیده هستند، همچنین می‌توانند سبک متن را بفهمند. آنها می‌توانند مقالات تخصصی و دستورالعمل‌های فنی را بخوانند، حتی در صورتی که مربوط به حوزه تخصصی‌شان نباشد.

تعامل کلامی: آنها می‌توانند نظرات خود را به صورت روان و خودانگیخته بیان کنند. می‌توانند زبان را به صورت انعطاف پذیر و موثر برای اهداف اجتماعی و حرفه‌ای بکار گیرند. قادر هستند نظرات و افکار مناسب را با هم ترکیب کنند و با دیگر گویندگان به درستی مشارکت کنند.

تولید گفتاری: می‌توانند توصیفی روشن و دقیق از موضوعات پیچیده ارائه دهند و موارد خاص را با نتیجه‌گیری مناسب ارائه دهند.

نوشتن: زبان‌آموزان در بیشتر موارد قادر به نوشتن متن کامل و با ساختار درست و مناسب هستند. آنها می‌توانند شرح مفصلی از موضوعات پیچیده را در یک نامه،‌ مقاله یا یک گزارش بنویسند و به موضوعات برجسته و مهم اشاره کنند. همچنین می‌توانند متون مختلفی را در قالب‌های متناسب با خواننده بنویسند.

C2 سطح متخصص (Proficiency)

تقریبا می تواند همه چیز را بخواند و بشنود. می تواند اطلاعات را از منابع مختلف گفتاری و نوشتاری، خلاصه کند. می تواند با اعتماد به نفس کامل همه چیز را بیان کند، بسیار روان و دقیق، حتی در موقعیت‌های پیچیده.

گوش دادن: آنها تقریبا می‌توانند هر نوع زبان گفتاری را درک کنند،‌حتی اگر یک انگلیسی زبان با سرعت سخن بگوید، از اصطلاحات زیادی استفاده کند یا از عبارات نا‌آشنا محلی و غیر بومی در کلام بهره بگیرد.

خواندن: آنها تقریبا می‌توانند تمام متون نوشته شده در زبان انگلیسی مثل مقالات تخصصی و آثار ادبی را بخوانند. آنها می‌توانند تمایز بین سبک مختلف متون را به خوبی درک کنند.

تعامل کلامی: دانش‌آموزان این سطح می‌توانند بدون هیچ مشکلی در هر بحثی شرکت کنند. آنها می‌توانند نظرات خود را به صورت روان بیان کنند. همچنین قادر خواهند بود دستورات زبانی مشکل و پیچیده را بازسازی و از آن استفاده کنند.

تولید گفتاری: زبان‌آموزان قادر خواهند بود به صورت روشن و شفاف توصیف یا یک استدلال را در یک سبک مناسب با یک ساختار منطقی موثر به کار گیرند تا به شنونده کمک کند نقطه اصلی و مهم کلام او را درک کند.

نوشتن: دانش‌آموزان این سطح از زبان می‌توانند ساختار مناسب را در یک سبک مناسب به صورت صریح و روان بنویسند. همچنین قادر به نوشتن گزارشات پیچیده یا مقالاتی هستند که ساختار منطقی موثری ارئه می‌دهد. آنها می‌توانند متون ادبی یا حرفه ای را نیز بنگارند.

درک سطح های مختلف CEFR

نتیجه گیری:

CEFR یک مرجع جهانی برای استاندارد سازی سطوح مهارت زبانی است. این مدل ارزیابی در 3 گروه اصلی و شش زیر گروه تدوین شده است. چارچوب CEFR به موسسات، مراکز آموزشی، معلمان و حتی خود زبان‌آموزان کمک می‌کند تا استانداری کامل در همه موارد رعایت شود و امکان سنجش سطح زبان‌آموز راحت‌تر و بهتر صورت بگیرد. با توجه به تعریفی که هر سطح ارائه می‌دهد می‌توانید سطح مهارت زبانی خود را بشناسید و بر همین اساس برای رفتن به سطح بعدی برنامه ریزی آموزشی دقیقی داشته باشید.


نویسنده: نفیسه دباغ